Dworczyk: nie ma planów na rządową pomoc dla wracających zza granicy

Polska
Dworczyk: nie ma planów na rządową pomoc dla wracających zza granicy
Polsat News
Michał Dworczyk gościem "Graffiti"

- W tej chwili nie ma planów na rządową pomoc dla Polaków wracających zza granicy - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał, że "lista krajów z których nie można przylecieć do Polski została opublikowana wcześniej, by każdy mógł zaplanować swój powrót".

Minister Dworczyk przyznał, że "cały czas rząd prowadzi walkę w pandemią. Polska jak na razie bardzo dobrze radzi sobie z w wirusem na tle innych krajów".

 

Aby w związku z światową pandemią koronawirusa umożliwić powrót do domu polskim obywatelom i uprawnionym do tego cudzoziemcom, rząd zorganizował operację "Lot do Domu" trwała od 15 marca do początku kwietnia. W jej ramach organizowane były rejsy czarterowe z różnych regionów świata.

 

Według danych MSZ, w ramach akcji ponad 55 tys. Polaków w ramach 388 lotów z 71 lotnisk na całym świecie wróciło do kraju. Minister Dworczyk został zapytany czy rząd zamierza zorganizować podobną akcję.

 

Powroty zza granicy

 

- W tej chwili nie ma planów na rządową pomoc dla wracających z zagranicy - powiedział Michał Dworczyk, dodając: "lista krajów z zakazem lotów została opublikowana wcześniej, by każdy mógł zaplanować swój powrót czy pobyt".

 

ZOBACZ: Zakaz lotów do Polski [PEŁNA LISTA KRAJÓW]

 

Zapytany o wyjazd ministra Szumowskiego na urlop do Hiszpanii odparł, że "nie mam wiedzy, gdzie minister przebywa na urlopie". O wakacjach Łukasza Szumowskiego poinformował "Super Express". Były minister zdrowia ma wypoczywać wraz z rodziną na wyspie Fuerteventura, będącej częścią Hiszpanii. Kraj ten ma być objęty zakazem lotów zw względu na wzrost zakażeń.

 

"Super Express" sugeruje, że opóźnienie publikacji nowej listy państw spowodowane jest właśnie wyjazdem Szumowskiego. - Bądźmy poważni, rozmawiajmy o poważnych rzeczach, a nie spekulacjach tabloidów - skomentował Dworczyk.

 

Rozmowa premiera z kanclerzem

 

Minister Dworczyk potwierdził, że w środę premier Morawiecki odbył telefoniczna rozmowę z kanclerz Merkel, której "wiodącym tematem była sytuacja na Białorusi".

 

WIDEO: minister Michał Dworczyk w "Graffiti"

  

Szef KPRM zaznaczył, że Polska chce uwrażliwiać Europę na sprawy Białorusi. 

 

ZOBACZ: Schetyna o Białorusi: dużą rolę może odegrać premier Morawiecki

 

Zdaniem ministra Polsce zależy na realnej pomocy dla Białorusi. - Dzisiaj do Polski trafiły pierwsze trzy osoby poturbowane w ramach represji prowadzonych przez służby białoruskie. Trafią do jednego z warszawskich szpitali - powiedział szef KPRM. Poinformował także o powrocie do pracy polskich konsulatów na Białorusi, które będą w uproszczonym trybie wydawać wizy.

laf/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie