40. rocznica strajku w zajezdni autobusowej. "Zostaliśmy wspaniałym, dumnym Wrocławiem"

Polska
40. rocznica strajku w zajezdni autobusowej. "Zostaliśmy wspaniałym, dumnym Wrocławiem"
PAP/Maciej Kulczyński
40 lat od strajku we wrocławskiej zajezdni

Wrocławianie obchodzą 40. rocznicę strajku w zajezdni autobusowej. W 1980 roku stolica Dolnego Śląska stała się ważnym punktem walki z komunistyczną władzą. Byliśmy wtedy naprawdę zjednoczeni - wspominają uczestnicy tamtych wydarzeń.

40 lat temu, 26 sierpnia 1980 r., mieszkańcy Wrocławia bezskutecznie oczekiwali na przystankach na swoje autobusy.


W zajezdni autobusowej nr VII padło hasło: "strajkujemy". Protest był wyrazem poparcia dla wydarzeń na Wybrzeżu, a dzisiaj - jak oceniają historycy - był krokiem milowym do powstania ówczesnej "Solidarności", ale także do budowania tożsamości Wrocławia.

 

ZOBACZ: Gdański IPN uzgodnił z miastem lokalizację wystawy dot. "S" na pl. Solidarności


- Myśmy zostali Wrocławiem - takim wspaniałym, dumnym miastem, przez 16 miesięcy jednym z centrów "Solidarności", a po stanie wojennym jeszcze bardziej odważnym, walczącym Wrocławiem - mówił Polsat News Krzysztof Turkowski, współorganizator wrocławskiego strajku.

 

WIDEO: zobacz relację z obchodów 40. rocznicy strajku we wrocławskiej zajezdni

  

 

"Odnaleźliśmy zakurzone słowo"


Sześć dni protestów w zamkniętej, niedostępnej zajezdni były "karnawałem Solidarności". Zrzeszyły się bardzo różne środowiska opozycyjne w stosunku do ówczesnych władz, reprezentujące również różne interesy. Jednak nie wystosowano osobnych postulatów. Wszyscy w pełni poparli postulaty przedstawione w Stoczni.


- Po pierwsze odnaleźliśmy takie zakurzone słowo, którego nikt nie używał przez dziesiątki lat - przyzwoitość - wspomina Władysław Frasyniuk, współorganizator wrocławskiego strajku.


Jak dodał, "to pozwoliło nam, ludziom o różnych poglądach - bo przecież o to walczyliśmy, żeby mieć prawo do różnych poglądów – zobaczyć w drugiej osobie człowieka i byliśmy ciekawi tego człowieka".

 

ZOBACZ: Prezydent: "Solidarność" to najważniejsza organizacja społeczna w dziejach Rzeczpospolitej


- Ta ciekawość, umiejętność słuchania to niezwykle ważna rzecz, której nauczyliśmy się w sierpniu 1980 r. – mówił.


W środę we Wrocławiu upamiętniono tamte wydarzenia. Jednym z ważniejszych elementów obchodów jest multimedialna wystawa "Zajezdnia Strajkuje", gdzie każdy odwiedzający może poczuć atmosferę i nastroje panujące 40 lat temu.


Elementami obchodów 40-lecia wybuchu strajku w zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej były też panele dyskusyjne i spotkania. Rano wyruszyła także sztafeta, której uczestnicy 30 sierpnia dotrą na Wybrzeże.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie