Zatrzymano brata indyjskiego miliardera Lakszmiego Mittala, który interesy prowadzi także w Polsce

Biznes
Zatrzymano brata indyjskiego miliardera Lakszmiego Mittala, który interesy prowadzi także w Polsce
pexels.com

Indyjski przemysłowiec Pramod Mittal, brat miliardera Lakszmiego Mittala, właściciela koncernu AccelorMittal, spędzi miesiąc w więzieniu w Bośni i Hercegowinie, gdyż jest podejrzany o oszustwa związane z zarządzaniem koksownią. W Polsce koncern skupia około 70 proc. potencjału przemysłu hutniczego - m.in. Hutę im. T. Sendzimira w Krakowie. Gigant zajmuje się głównie produkcją stali i koksu.

Sędzia trybunału w Tuzli w północno-wschodniej Bośni "wydał nakaz zatrzymania na miesiąc trzech osób, których dotyczy śledztwo, w tym Pramoda Mittala" - przekazał agencji AFP prokurator prowadzący śledztwo Cazim Serhatlić.

 

Śledztwo dotyczy wyprowadzenia z koksowni za granicę w latach 2006-2015 co najmniej 21 mln marek bośniackich, co w przeliczeniu stanowi prawie 11 mln euro - wyjaśnił prokurator.

 

62-letni Pramod Mittal, przewodniczący rady nadzorczej GIKIL, koksowni w Lukavacu, został zatrzymany we wtorek. Dwaj inni Hindusi - dyrektor naczelny firmy, Paramesz Bhattacharyya, a także członek rady nadzorczej Razib Dash również zostali umieszczeni w areszcie.

 

Wniosek o zastosowanie wobec nich aresztu został złożony "z powodu możliwości ucieczki, popełnienia czynów przestępczych i naruszenia porządku publicznego" - powiedział prokurator Serhatlić.

 

Policja przeprowadziła we wtorek przeszukania w siedzibie firmy GIKIL w Lukavacu, zabierając dokumentację, komputery i telefony komórkowe.

 

Koksownia zatrudnia około 1000 osób, produkcji w zakładzie nie przerwano.

 

Śledztwo obejmuje także byłego menedżera odpowiadającego za zaniedbania w koksowni w sferze ochrony środowiska, który uciekł przed aresztowaniem do Indii.

 

Pramod Mittal dokonał wielu inwestycji na Bałkanach. Był właścicielem huty Kremikowcy pod stolicą Bułgarii Sofią, która została zamknięta w 2009 roku, a także klubu piłkarskiego CSKA Sofia, który sprzedał w tym samym roku.

 

Według indyjskiej prasy Lakszmi Mittal niedawno wydał 232 mln dolarów, aby wspomóc brata, który znalazł się w tarapatach finansowych.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie