21-letni żeglarz z Warszawy utonął na jeziorze Tałty

Polska
21-letni żeglarz z Warszawy utonął na jeziorze Tałty
Wikipedia/fot. Merlin/zdj. ilustracyjne
Do wypadku doszło na jeziorze Tałty na wysokości Starych Sadów

Na mazurskim jeziorze Tałty utonął w środę 21-letni turysta z Warszawy, który wypadł za burtę jachtu i zniknął pod wodą. Według policji nie miał kamizelki ratunkowej. Ciało mężczyzny odnaleźli nurkowie po trwających kilka godzin poszukiwaniach.

Jak poinformował rzecznik warmińsko-mazurskiej policji mł. asp. Tomasz Markowski, 21-latek, siedząc w trakcie żeglowania na burcie jachtu, wypadł do jeziora i zniknął pod wodą. - Mężczyzna nie miał na sobie kamizelki wypornościowej - dodał.

 

ZOBACZ: 25-latek utonął w jeziorze Pile w Bornem Sulinowie

 

Młody mężczyzna żeglował z pięcioma osobami. Do wypadku doszło na jeziorze Tałty na wysokości Starych Sadów. Załoga wezwała na pomoc ratowników MOPR. Razem z nimi zaginionego szukali przez kilka godzin strażacy z PSP wyposażeni w sonar i ochotnicy z OSP. Nurkowie odnaleźli ciało na głębokości 30 m. Okoliczności tragicznego zdarzenia będzie wyjaśniać mrągowska policja pod nadzorem prokuratora.

Panowały trudne warunki pogodowe 

Według ratownika dyżurnego z MOPR w Giżycku Marka Banaszkiewicza, w środę na mazurskich jeziorach panowały trudne warunki pogodowe. Wiał wiatr o sile 4 stopni Beauforta. - To są warunki dla osób, które naprawdę umieją pływać, a nie dla amatorów - stwierdził.

 

Na obowiązkowym wyposażeniu łodzi pływającej po wodach śródlądowych muszą być koła ratunkowe, a także pasy lub kamizelki ratunkowe odpowiadające liczbie osób na pokładzie. Podczas żeglowania nie ma natomiast obowiązku ich noszenia.

 

ZOBACZ: Polscy turyści zginęli w Czarnogórze. Ich żaglówka zderzyła się z jachtem

 

Akcja ratunkowa na jeziorach prowadzona jest zawsze przez dwie godziny od przyjęcia zgłoszenia o zaginięciu lub wypadku. Potem, o ile zaginiony nie zostanie odnaleziony, zamienia się ona w akcję poszukiwawczą.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie