Dramat po zabiegu w szpitalu. "Wstaję i ciemnota. Nie widzę nic"

Polska
Dramat po zabiegu w szpitalu. "Wstaję i ciemnota. Nie widzę nic"
Interwencja
Ośmiu pacjentów straciło wzrok

Po dramacie pacjentów placówki w Przemyślu, "Interwencja" nagłaśnia historię osób z Inowrocławia. Spośród 23 pacjentów, które jednego dnia poddano terapii, ośmioro straciło wzrok. Szpital nie poczuwa się do winy i twierdzi, że liczba poszkodowanych jest mniejsza. Materiał "Interwencji".

- Poszłam się leczyć, a nie po to, żeby wzrok stracić - mówi Terasa Krawczykowska spod Inowrocławia. Kobieta wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne. W ubiegłym roku wzrok kobiety zaczął się pogarszać. Okazało się, że jedno oko wymaga leczenia. Po pomoc 55-latka udała się do szpitala w Inowrocławiu. Dziś żałuje swojej decyzji.

 

- Zaczęłam się leczyć w szpitalu w Inowrocławiu na idiopatyczne clv w prawym oku. Miałam już w sumie dziesiąty zastrzyk. I po dziesiątym zastrzyku doszło do infekcji. Do zapalenia gałki ocznej. Oko mnie bardzo bolało, przestałam na nie widzieć. Ja wtedy wymiotowałam, infekcja na cały organizm poszła - powiedziała Terasa Krawczykowska.

 

ZOBACZ: Źle złożyli złamaną nogę. Żaden szpital nie chce mu pomóc

 

Pani Teresa nie jest jedyną chorą, która 26 lipca 2019 roku przeszła zabieg w szpitalu. Spośród 23 pacjentów poddanych terapii, ośmiu straciło wzrok. 80-letni Sylwester Osiński jest jednym z nich.

 

- Ściągano u mnie zaćmę najpierw. A potem mówili, że dostanę taką serię zastrzyków. Dwa były dobre, a trzeci mnie oślepił - przyznał Sylwester Osiński.

 

- Ja się poddałem terapii jakieś trzy lata temu, bo miałem zakrzep w oku. I okulistka stwierdziła, że trzeba jakieś zastrzyki odbierać. Odebrałem cztery, a piąty zaszkodził. W piątek był zastrzyk, a w sobotę rano wstaję i ciemnota. Nie widzę nic - opowiadał Franciszek Koczorowski.

 

WIDEO: zobacz reportaż "Interwencji"

  

 

"Wzrok był pierwotnie uszkodzony"

 

- Z wypisu ze szpitala jest napisana konkretna bakteria, jaką byliśmy zakażeni wtedy. Pobrali posiew przy operacjach i było wiadomo jaką bakterią nas zakazili wtedy. Mnie trzymali przez całą noc. Miałam co pół godziny oko zakrapiane. A rano okazało się, że nie będą mnie nigdzie przewozili, tylko sprowadzą profesora z Łodzi, bo takich pokrzywdzonych jest więcej, jak ja - dodała Terasa Krawczykowska.

 

Władze szpitala nie poczuwają się do winy. Wewnętrzne postępowanie w placówce nie wykazało nieprawidłowości. Dlatego o wypłacie odszkodowań nikt tu nawet nie chce słyszeć. Okaleczonych pacjentów dziwi postępowania dyrekcji, która ich zdaniem do dziś nie wyjaśniła przyczyn ich tragedii.

 

- Według naszej wiedzy zaledwie dwie osoby straciły wzrok w stopniu dość znacznym, a w pozostałej grupie pacjentów udało się ten wzrok uratować - stwierdził Bartosz Myśliwiec ze szpitala w Inowrocławiu.

 

ZOBACZ: Motocyklista wywalczył 200 tys. zł odszkodowania. Sprawa nabrała tempa po reportażu "Interwencji"

 

Na uwagę reportera "Interwencji", iż rozmawialiśmy z czworgiem pacjentów, którzy twierdzą, że na jedno z oczu nie widzą w ogóle, odparł, iż "pacjenci, którzy do nas trafiali, byli w zaawansowanym stanie procesu chorobowego. I ten wzrok był już pierwotnie uszkodzony".

 

- Dopełniliśmy wszelkich procedur, które obowiązywały w naszym szpitalu i obowiązują. A po tym zdarzeniu je zwielokrotniliśmy. Generalnie nie możemy powiedzieć, że zdarzenie to wystąpiło z jakiejkolwiek przyczyny ludzkiej - przekazał Myśliwiec.

 

Poszkodowani pacjenci inowrocławskiej placówki postanowili walczyć o odszkodowanie. W najbliższym czasie skierują do sądu swoje pozwy. Liczą, że rekompensata za ich dotychczasowe cierpienie umożliwi zachowanie wzroku przynajmniej w jednym oku.

 

- Wydaje mi się, że życie jeszcze przede mną, chciałabym w miarę funkcjonować, a drugie oko jest narażone na tę samą chorobę, co pierwsze. Leczenie kosztuje, więc jakieś odszkodowanie powinno się należeć - podsumowała , jakby nie było Terasa Krawczykowska.

prz/ Interwencja
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie