Wypadek skazał go na niepełnosprawność, ZUS na biedę

Polska
Wypadek skazał go na niepełnosprawność, ZUS na biedę
Interwencja
Pan Stanisław na emeryturę musi czekać jeszcze rok

Wypadek przy ścinaniu drzewa skazał Stanisława Kamelę na niepełnosprawność. Decyzja lekarzy z ZUS - na życie w biedzie. Stwierdzili oni, że stan mężczyzny jest na tyle dobry, że nie przysługuje mu 500+ dla niepełnosprawnych. Zupełnie inne orzeczenie wydał Powiatowy Zespół ds. Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. - Wszystko jest zgodne z przepisami - zapewniają urzędnicy. Materiał "Interwencji".

Borysik - wieś w województwie lubelskim. To tu 64-letni Stanisław Kamela i jego 88-letnia mama wiedli spokojne życie.


- Jak byłem zdrowy, zawsze zarobiłem. Ja wyuczony stolarz, dlatego palców nie mam. Chciałby człowiek te parę złotych zarobić, ale nie da się. Maszyny stoją – opowiada Stanisław Kamela.

 

ZOBACZ: Ile wiedziała narzeczona seryjnego mordercy z Kołobrzegu? Siostra przerywa milczenie


W lutym ubiegłego roku, kiedy pan Stanisław ścinał drzewo, spadła na niego potężna gałąź. W stanie krytycznym został przywieziony do szpitala w Lublinie. Liczne złamania żeber i kręgów odcinka piersiowego kręgosłupa to tylko część poważnych urazów. Lekarze nie dawali szans, że będzie chodził.


- Proszę panią… "trup". Ja dwa tygodnie to nie widziałam nic. On w śpiączce był - mówi Hieronima Kamela, matka Stanisława.

 

Dramatyczna sytuacja finansowa


Sytuacja finansowa syna i matki stała się dramatyczna. Na emeryturę z KRUS-u pan Stanisław musi czekać jeszcze rok - aż ukończy 65 lat. Wystąpił do ZUS-u z wnioskiem o 500 plus dla osób niesamodzielnych. Był pewien, że jest to tylko formalność, bo lekarze z Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności nie mieli żadnych wątpliwości wydając swoje orzeczenie wcześniej.


- To już jest ponowne orzeczenie pana Stanisława. Wymaga długotrwałej opieki i pomocy osób drugich, ponieważ jest niezdolny do samodzielnej egzystencji - informuje Ewa Sylwestrzak, przewodnicząca Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności we Włodawie.


Tyle, że orzeczenie zespołu nie jest zobowiązujące dla ZUS, który decyduje o 500 plus dla niepełnosprawnych.

 

ZOBACZ: Zabytek stał się ruiną. Może zabić żyjącą w nim rodzinę


- Lekarze orzecznicy ZUS zdają sobie sprawę i mają pewność, że pan Stanisław wymaga dalszej pomocy, dalszego leczenia, rehabilitacji, natomiast czterej lekarzy, którzy badali pana Stanisława nie stwierdzili by był on osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji - mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.


- Stawałem na komisję, to tam na mnie wcale nikt mnie nie badał. Kazano mi siąść i tyle wszystkiego Nawet kurtki nie zdjęli. Nic. Takie badanie - wspomina wizytę przed komisją ZUS pan Stanisław.

 

WIDEO: zobacz reportaż "Interwencji"

  


Jak to możliwe, że dana osoba stając z tymi samymi dokumentami przed dwoma komisjami może otrzymać rożne decyzje?


- Dwie komisje lekarskie wydają dwa rożne orzeczenia, ponieważ są orzeczenia do rożnych celów, na podstawie rożnych kryteriów i przepisy nie przekładają jednego orzeczenia na drugie - tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim.

 

Pomoc dla najuboższych


Emerytura mamy pana Stanisława musi im wystarczyć na życie. Jedyny dochód mężczyzny to 215 złotych wypłacane co miesiąc przez ośrodek pomocy. Jest to zasiłek pielęgnacyjny. Z powodu biedy korzysta również z innej pomocy ośrodka.


- Pan Stanisław Kamela zakwalifikował się do pomocy w formie usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych rehabilitanta i psychologa. Jest to pomoc nieodpłatna dla najbiedniejszych mieszkańców gminy Urszulin, którzy bez tego wsparcia samodzielnie nie mogliby funkcjonować w codziennym życiu - informuje Marzena Trzaskowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Urszulinie.

 

ZOBACZ: Niemal całkowicie sparaliżowany po wypadku


Pan Stanisław ma 200 zł zasiłku, a jego mama niewiele pond 1000 zł emerytury, za to muszę przetrwać.

prz/ Interwencja
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie