Awaria w Elektrociepłowni Żerań. Sześć dzielnic Warszawy nie miało ciepłej wody

Polska
Awaria w Elektrociepłowni Żerań. Sześć dzielnic Warszawy nie miało ciepłej wody
CC-BY-SA/Adrian Grycuk
Warszawska Elektrociepłownia Żerań zlokalizowana jest na prawym brzegu Wisły

"O godzinie 15:25 doszło do awarii w Elektrociepłowni Żerań" - poinformował burmistrz warszawskiej dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk. W związku z tym wielu mieszkańców stolicy nie miało dostępu do bieżącej ciepłej wody lub był on utrudniony. Chodziło o Bielany, Pragę-Północ, Pragę-Południe, Białołękę, Targówek i Żoliborz. Kilka godzin później bielański ratusz przekazał, że usterkę usunięto.

W swoim wpisie burmistrz Bielan wyjaśniał, że trwa usuwanie przyczyn awarii. "Na razie brak informacji o planowanym terminie przywrócenia dostaw" - napisał na Facebooku we wtorek ok. godz. 16:00. 

 

 

 

Usterka naprawiona

 

Pod wpisem Pietruczuka pojawiły się komentarze mieszkańców Warszawy. Część z nich przekazała, że do ich mieszkań z wymienionych przez burmistrza dzielnic dociera jeszcze ciepła woda.

 

Inni zgłaszali, że pojawiały się u nich problemy, a także całkowity brak wody w kranach.

 

Przed godz. 18:00 rzecznik bielańskiego ratusza Magdalena Borek przekazała Polsat News, że usterkę udało się usunąć. - Przywrócono dostawę ciepłej wody do wszystkich dzielnic - zapewniła.

 

MPWiK: to nie my dostarczamy ciepłą wodę do warszawskich mieszkań

 

Elektrociepłownia Żerań znajduje się po prawej stronie Wisły i m.in. zaopatruje w ciepłą wodę kilka dzielnic stolicy. Są nimi Bielany, Praga-Północ, Praga-Południe, Białołęka, Targówek i Żoliborz.

 

ZOBACZ: Zrzut ścieków do Wisły? Jest postępowanie wyjaśniające ws. "Czajki"

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało polsatnews.pl, że to nie ono odpowiada za dostawy ciepłej wody do stołecznych mieszkań, lecz zarządca Elektrociepłowni Żerań, czyli PGNIG Termika. Z rzecznik prasową tej drugiej spółki nie udało się skontaktować. Informacji nie udzielono także w samej EC Żerań.

 

EC Żerań może ogrzać 43 proc. budynków w stolicy

 

Żerańska elektrociepłownia powstała w 1954 roku. Jest drugim co do wielkości źródłem ciepła dla Warszawy.

 

"Może potencjalnie ogrzać około 43 proc. budynków w Warszawie i zaświecić około 6 milionów żarówek o mocy 60 W" - opisuje PGNiG na swojej stronie.

 

Planujemy kontynuację tematu.

wka/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie