Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Włosi rozpoczynają testy szczepionki przeciwko COVID-19 na ochotnikach. Dostaną oni za to 700 euro. Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w niedzielę o 3 948 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i 226 kolejnych zgonach. Liczba zainfekowanych w Brazylii przekroczyła 3,6 mln. Śledź naszą relację na żywo.

ac/ PAP, polstanews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W ciągu ostatniej doby w Irlandii wykryto kolejnych 147 przypadków koronawirusa - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. To oznacza czwarty dzień w ciągu tygodnia, w którym liczba przypadków jest w okolicach 150.

Rząd Niemiec wydał w poniedziałek ostrzeżenie przed podróżami do Paryża, a także na francuskie Lazurowe Wybrzeże z powodu rozprzestrzeniającej się w tych regionach pandemii koronawirusa - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych RFN.

Pasażerowie spoza stanu Nowy Jork, przybywający na tamtejsze lotniska, wkrótce będą się tam mogli poddać testom na obecność koronawirusa. Będą one bezpłatne.

W szkołach średnich w Szkocji najprawdopodobniej wprowadzone zostanie zalecenie zasłaniania twarzy przez uczniów na korytarzach i innych wspólnych przestrzeniach, choć nie w klasach - zapowiedziała w poniedziałek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Dodała, że rząd kończy konsultacje w tej sprawie z nauczycielami oraz lokalnymi władzami. Wyjaśniła też, iż jest to reakcją na najnowsze zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która w miniony weekend zarekomendowała zasłanianie twarzy przez dzieci powyżej 12. roku życia.

Około 80 proc. seniorów mieszkających w domach spokojnej starości na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu ma przeciwciała koronawirusa - wynika ze studium przeprowadzonego przez regionalne służby medyczne.

Jak poinformował odpowiedzialny za służby medyczne madryckiej wspólnoty autonomicznej Antonio Zapatero, cytowany w poniedziałek przez dziennik "ABC", odsetek podopiecznych tych placówek mających przeciwciała stanowi dużą niespodziankę. - To pierwsze takie badanie, które dotychczas nie zostało przeprowadzone jeszcze w żadnej części świata - powiedział Zapatero, dodając, że ostateczny raport ze studium gotowy będzie we wrześniu.

Policja zatrzymała w miejscowości Cangas de Onis na północy Hiszpanii dwóch mężczyzn spacerujących bez maseczek. Jeden z nich zaczął udawać psa i twierdził, że nie musi osłaniać twarzy – poinformował dziennik "El Comercio".

1955 przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w poniedziałek francuskie ministerstwo zdrowia. Zmarło kolejnych 15 osób. W sumie we Francji od początku pandemii Covid-19 zakaziły się 244 854 osoby. Zmarło 30 528 osób.

Niemieccy naukowcy sprawdzają, jak pośród uczestników koncertu rozprzestrzeniłby się koronawirus. W sobotę zorganizowano symulację koncertu, podczas której część areny w Lipsku wypełnili wolontariusze - poinformowała agencja AP.

W eksperymencie wzięło udział ok. 1,5 tys. osób. Każda z nich uzyskała wcześniej negatywny wynik testu na koronawirusa i musiała przez cały dzień nosić maseczkę.

Na scenie pojawił się niemiecki piosenkarz pop Tim Bendzko, by stworzyć możliwie realistyczną reakcję tłumu.

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Halle sprawdzili trzy scenariusze: w pierwszym uczestnicy znajdowali się blisko siebie, bez zachowania dystansu społecznego; w drugim badacze wprowadzili środki higieny i większe odległości między wolontariuszami; w trzecim wprowadzono odległość 1,5 metra między uczestnikami.

Naukowcy rejestrowali, jak po arenie przemieszczali się wolontariusze i jak mógłby rozprzestrzenić się koronawirus. Sprawdzili też, które powierzchnie były najczęściej dotykane.

Także w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby odnotowano cztery zgony z powodu Covid-19 i potwierdzono 853 nowe zakażenia koronawirusem. Poinformował o tym w poniedziałek po południu brytyjski rząd. Aż 200 z nowych przypadków wykryto w Irlandii Północnej.

Cztery osoby zmarły na Covid-19 minionej doby we Włoszech oraz wykryto 953 nowe zakażenia koronawirusem - podał w poniedziałek resort zdrowia. To spadek infekcji w porównaniu z niedzielą, gdy było ich ponad 1200. Wykonano jednak o ponad 20 tys. testów mniej.

Olsztyn zdecydował, że od 1 września dzieci wrócą do szkół i będą się uczyć w tradycyjnej formie. Każda szkoła sama zadecyduje, jak będzie zabezpieczać uczniów i nauczycieli przed zakażeniem koronawirusem.

Od 1 września obowiązkowa kwarantanna będzie skrócona z 14 do 10 dni - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Czech Adam Vojtiech. Na zakończenie nie będzie potrzebny test na obecność SARS-CoV-2. Pierwotnie zapowiadano, że zmiany będą obowiązywać od poniedziałku.

Jeden z franciszkanów z parafii św. Antoniego Padewskiego w Warszawie choruje na COVID-19 – poinformowali w poniedziałek współbracia. Zakonnicy zapewniają, że o. Lech Dorobczyński czuje się dobrze i czekają na dalsze wytyczne sanepidu.

Franciszkanie reformaci z parafii św. Antoniego Padewskiego wydali komunikat na stronie internetowej i w mediach społecznościowych, w którym piszą, że "O. Lech (Dorobczyński OFM - red.) ma wynik pozytywny".

"Chory czuje się dobrze. Czekamy teraz na wytyczne sanepidu" - napisali zakonnicy.

Zapewnili, że będą informować wiernych o rozwoju sytuacji.

Jesienią w Szwecji nie będzie drugiej fali COVID-19, jedynie mogą wystąpić pojedyncze ogniska zakażeń – powiedział w poniedziałek naczelny epidemiolog tego kraju Anders Tegnell. Nie spodziewa się też licznych hospitalizacji, przynajmniej w takim nasileniu, jak wiosną 2020 r.

Przypomnijmy, że w Szwecji nie zastosowano powszechnego lockdownu odgórnego, jaki wprowadzono w wielu krajach Europejskich, w tym również w Polsce, a jedynie tzw. lockdown dobrowolny. Tylko zalecano, żeby ludzie się dystansowali i pracowali zdalnie, jak tylko jest to możliwe. Wprowadzono nieliczne odgórne restrykcje, np. zakaz gromadzenia się więcej niż 50 osób. Nie zalecano nawet noszenia maseczek ochronnych, otwarte były bary, restauracje i większość szkół.

Władze Chin kontynentalnych po raz ósmy z rzędu nie zgłosiły w poniedziałek ani jednego nowego lokalnego przypadku Covid-19. W Hongkongu potwierdzono natomiast dziewięć nowych zakażeń koronawirusem, co jest najniższym dobowym bilansem od 3 lipca.

W najbliższym czasie planowany jest zakup 100 tys. maseczek z wkładkami filtrującymi dla listonoszy i kurierów - poinformowała w poniedziałek Poczta Polska.

Dobre wieści z Bułgarii. W ciągu minionej doby, po raz pierwszy od wiosny, nikt nie zmarł w Bułgarii na Covid-19 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia w Sofii. Na podstawie około 2200 testów zdiagnozowano 60 nowych zakażeń koronawirusem.

10 "czystozaurów", czyli przyjaznych dzieciom bezdotykowych stacji do dezynfekcji rąk, zostało ustawionych na kilku największych i najpopularniejszych placach zabaw dla najmłodszych w Bielsku-Białej – poinformował w poniedziałek bielski magistrat.

"Są to specjalne dozowniki stworzone z myślą o dzieciach. Urządzenia w kształcie dinozaurów, poprzez swój sympatyczny wygląd, mają zachęcać najmłodszych do dbania o higienę rąk przed i po zabawie. Na najpopularniejszych placach zabaw zamontowanych zostało 10 sztuk" – powiedział cytowany w komunikacie naczelnik wydziału gospodarki miejskiej urzędu miejskiego Wiesław Maj.

"Czystozaury" stanęły m.in. w parku Szósty Zmysł, na Bulwarach Straceńskich i w Parku Słowackiego.

U pracownika Podstacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Jantarowej we Wrocławiu potwierdzono zakażenie koronawirusem. Z tego powodu 50 pracowników skierowano na kwarantannę i czekali oni na wyniki testów. Podstację wyłączono z pracy, rejon południowy miasta obsługiwały inne zespoły. Cała podstacja pogotowia oraz ambulanse były dezynfekowane.

Rzecznik marszałka dolnośląskiego Michał Nowakowski poinformował w poniedziałek, że 35 pracowników wyłączonej w niedzielę z pracy podstacji ujemny wynik testu na koronawirusa i może pracować.

- W nocy częściowo przywrócono pracę, ale będzie przywrócone pełne działanie podstacji. Wszystkie zgłoszenia w ramach rejonu operacyjnego tej podstacji są realizowane - dodał rzecznik.

- Koronawirus to taka współczesna światowa wojna, która zmienia układ sił - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Europa Centralna stoi przed wielkimi wyzwaniami i możliwościami - dodał.

- Dzisiaj bardziej niż rok temu żyjemy w czasie przełomu ze względu na to, co ze światem zrobiła pandemia. Mamy jednocześnie też obowiązek stawiać bardzo trudne pytania w obecnych okolicznościach gospodarczych, społecznych, politycznych, bo to jest ciężar odpowiedzialności, który na nasze barki został złożony - powiedział premier.

Szef MSZ Chin Wang Yi uda się we wtorek do Europy, gdzie w ciągu pięciu dni odwiedzi Włochy, Holandię, Norwegię, Francję i Niemcy – poinformował rzecznik chińskiego resortu dyplomacji Zhao Lijian. To pierwsza wizyta chińskiego ministra w Europie od wybuchu pandemii Covid-19.

 

Dziecko uczęszczające do żłobka miejskiego w Bielsku-Białej ma dodatni wynik testu na Covid-19. Inne dzieci z jego grupy oraz dorośli, którzy mieli styczność z zakażonym, trafili na kwarantannę - zakomunikował w poniedziałek bielski magistrat.

Zajęcia i wykłady na uniwersytetach we Włoszech będą odbywać się w tradycyjny sposób, w połączeniu z częściowym nauczaniem zdalnym - ogłosił w poniedziałek minister szkolnictwa wyższego Gaetano Manfredi. Liczba miejsc w salach wykładowych będzie ograniczona.

Przebywającym w okolicach Olsztyna na kwarantannie 6 obcokrajowcom zabrakło jedzenia, zakupy zrobili im policjanci - poinformowała olsztyńska policja.

Zazwyczaj każdego roku na policję w Belgii zgłaszane jest od 975 do 1200 zaginięć. Przez niemal osiem miesięcy 2020 roku do śledczych trafiły zawiadomienia o 373 takich przypadkach - wynika z oficjalnych danych. Służby nie mają wątpliwości, że to pozytywny efekt Covid-19.

W związku z ponownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem wykrywanych w Korei Płd. od poniedziałku w Seulu obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych. Władze przestrzegają, że może być konieczne wprowadzenie surowych restrykcji - podała agencja Yonhap.

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wzrosła w poniedziałek do 961 493, po wykryciu nowych 4744 przypadków w ciągu ostatniej doby - poinformował sztab ds. walki z pandemią. W kraju na Covid-19 zmarło w ciągu minionej doby 65 osób, a od początku pandemii - 16 448.

Na Ukrainie poprzedniego dnia potwierdzono 1799 zakażeń koronawirusem, 22 chorych na Covid-19 zmarło, a 289 osób uznano za wyzdrowiałe - poinformował w poniedziałek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Jak dodał, 279 osób hospitalizowano.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła w poniedziałek, że ograniczenia wprowadzone w Auckland w związku z pandemią koronawirusa zostaną przedłużone o cztery dni. Przedłużone zostały też lżejsze restrykcje w pozostałej części kraju.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 711 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Zmarły trzy kolejne osoby chore na Covid-19.

Prezydent Donald Trump ogłosił w niedzielę, że możliwe będzie używanie w nagłych przypadkach osocza dla leczenia pacjentów z COVID-19. Podkreślił, że decyzja ułatwi przeprowadzanie tych procedur.

PAP/EPA/Stefani Reynolds / POOL

Liczba osób w Brazylii zainfekowanych koronawirusem przekroczyła 3,6 mln a zmarłych 114 tys. - poinformowało w niedzielę brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformował w niedzielę o 3 948 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i 226 kolejnych zgonach. Łącznie wykryto dotychczas 560 164 przypadków Covid-19 i 60 480 zgonów. Według prezydenta w gospodarce widać pierwsze oznaki wychodzenia z kryzysu.

PAP/EPA/Sashenka Gutiérrez

 

Testy włoskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi rozpoczynają się w poniedziałek w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani. Do testów wybrano 90 ochotników z siedmiu tysięcy, którzy wyrazili gotowość udziału w tym eksperymencie. Otrzymają za to po 700 euro.

CZYTAJ WIĘCEJ.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie