Posiedzenie KO w luksusowym hotelu. Część polityków nie chce jechać

Polska
Posiedzenie KO w luksusowym hotelu. Część polityków nie chce jechać
PAP/Tomasz Gzell
Posiedzenie klubu parlamentarnego KO ma się odbyć na początku września w Lidzbarku Warmińskim

Część senatorów Koalicji Obywatelskiej nie chce jechać na posiedzenie klubu parlamentarnego, które ma się odbyć na początku września w Lidzbarku Warmińskim. Politycy mają być zakwaterowani w czterogwiazdkowym hotelu - informuje w niedzielę portal Onet.

Według informacji zebranych przez portal, zjazd ma się odbyć w Hotelu Krasickim w Lidzbarku Warmińskim. "Popularna wyszukiwarka noclegów informuje, że za jednoosobowy pokój w tym obiekcie na początku września trzeba zapłacić minimum ok. 300 zł. Do dyspozycji gości jest restauracja, baseny, spa, centrum konferencyjne, seanse astronomiczne, a nawet rejsy gondolami. (...) To właśnie tam za dwa tygodnie mają zjechać posłowie i senatorowie Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy. W dniu ich przyjazdu w Krasickim nie ma już wolnych pokoi. To znaczy, że KO zarezerwowała prawie cały hotel" - czytamy.

 

Dyskusja o podwyżkach

 

Onet udostępnia plan zjazdu, z którego wynika, że wydarzenie rozpocznie się 7 września - o godz. 10 będzie wyjazd z Warszawy, w godz. 15:30-20:30 posiedzenie klubu, zaś powrót został przewidziany na poranek następnego dnia.

 

ZOBACZ: Kidawa-Błońska: przy ogłaszaniu ważnych decyzji radzę sobie bez wianuszka kolegów

 

"Politycy będą dyskutować m.in. na temat kryzysu, jaki wybuchł po tym, gdy większość posłów KO głosowała za projektem podwyższającym zarobki polityków i subwencje budżetowe dla partii politycznych" - podaje portal.

 

Senatorowie podzielni

 

Senator KO Bogdan Zdrojewski potwierdził dziennikarzom Onetu, że inni senatorowie z partii uważają wybór miejsca i czasu spotkania za "niefortunny". "Wrocławski senator KO wylicza jednak również inne przyczyny, dla których część parlamentarzystów nie pojawi się w Lidzbarku. Chodzi m.in. o konieczność wyboru nowego szefa klubu senackiego Koalicji Obywatelskiej. Po awanturze wokół podwyżek zrezygnował z tej funkcji Leszek Czarnobaj. Ktoś wymyślił, że jego następcę można wybrać na wyjeździe w hotelu" - informuje Onet.

 

ZOBACZ: Podwyżki dla polityków. Senatorowie podzieleni

 

"Kilku senatorów jest po poważnych operacjach, więc dla nich ze względu na koronawirusa to ryzykowna wyprawa. Z tego powodu podjęto decyzję, że wybór nowego szefa klubu senackiego dokona się w Warszawie przy okazji kolejnego posiedzenia" - mówi Zdrojewski portalowi.

 

Pomysł posła Protasa

 

Jak wskazuje Onet, inicjatywa, by posiedzenie klubu odbyło się w Hotelu Krasicki, wyszła od Jacka Protasa, posła KO z Lidzbarka. "Już dawno postanowiliśmy, że klub odbędzie się w naszym regionie. Na początku proponowałem hotel Zamek Ryn. Po przesunięciu terminu wyjazdu okazało się, że nie ma tam już miejsc. Wyszedłem więc z propozycją zmiany adresu na Hotel Krasicki" - wyjaśnia Protas.

 

ZOBACZ: Podwyżki dla polityków. Senat zdecydował o ustawie

 

Obiekty, jak wyjaśnia portal, należą od tego samego właściciela - rodziny Dowgiałłów. "W ramach Grupy Anders stworzyli kilka hoteli. Krasicki powstał w budynkach przedzamcza dawnego Zamku Biskupów Warmińskich. Właściciele dostali na remont i modernizację obiektów 15 mln zł z funduszy unijnych w czasach, gdy o ich podziale decydował warmińsko-mazurski Urząd Marszałkowski, na czele którego stał wtedy marszałek... Jacek Protas" - czytamy.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie