Podwyżki dla polityków. Senat zdecydował o ustawie

Polska
Podwyżki dla polityków. Senat zdecydował o ustawie
M.Marchlewska/ Kancelaria Senatu
Senat przeciw zmianom w prawie podwyższającym wynagrodzenia m.in. parlamentarzystom

Podwyżka wynagrodzeń dla prezydenta, premiera, parlamentarzystów i ministrów oraz pensja dla pierwszej damy - to przewiduje ustawa, którą w piątek przyjął Sejm. W poniedziałek senatorowie głosowali ws. tych wywołujących kontrowersje zapisów. Za odrzuceniem projektu głosowało 48 senatorów, przeciw było 45, nikt się nie wstrzymał. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

W głosowaniu brało udział 93 senatorów. Za odrzuceniem projektu byli wszyscy senatorowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koła Senatorów Niezależnych oraz jeden głosujący senator PSL. Przeciw odrzuceniu było 45 senatorów PiS.

 

Wcześniej senacka komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich dwukrotnie negatywnie zaopiniowała zmiany w prawie, podwyższające wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie.

 

W Sejmie przeciw było 33 posłów

 

Sejm przyjął w piątek zmiany w prawie podwyższające wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 386 posłów, przeciw było 33, a 15 wstrzymało się od głosu. Wszystkie trzy czytania ustawy odbyły się w ciągu jednego dnia.

 

Nowela zakłada, że wynagrodzenia m.in. prezydenta, parlamentarzystów, premiera, ministrów, wojewodów i marszałków województwa będą powiązane z wysokością wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego, a nie, jak dotąd, z kwotą bazową corocznie określaną w ustawie budżetowej. Posłowie zdecydowali, że wynagrodzenie będzie przysługiwać również pierwszej damie.

 

ZOBACZ: Podwyżki dla polityków. Senatorowie podzieleni

 

Ok. 18 tys. zł dla pierwszej damy

 

Po zmianach pensje najważniejszych osób w państwo miałyby kształtować się w następujący sposób: 

 

Prezydent 25 981 zł

 

Premier - 21 984 zł

 

Ministrowie z Kancelarii Premiera - 17 987 zł

 

Pierwsza dama - ok. 18 000 zł

 

ZOBACZ: Sejm za wyższymi pensjami parlamentarzystów. Sprawdź, ile będą zarabiać

 

Posłowie mieliby zarabiać 0,63 wynagrodzenia sędziego SN, czyli ok. 12 600 zł brutto (obecnie otrzymują 8 tys. zł). Wyższa byłaby też dieta poselska – wzrosłaby z ok 2,5 tys. zł do ok. 4250 zł. Oznacza to łączną podwyżkę miesięcznego uposażenia i diety poselskiej o ok. 4,5 tys. netto.

 

Jak to obliczono? Projekt przewiduje, że prezydentowi RP przysługiwałoby wynagrodzenie w wysokości 1,3-krotności wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego określonego w stawce podstawowej. Zaproponowano również, by pierwszej damie przysługiwało wynagrodzenie miesięczne odpowiadające 0,9-krotności wynagrodzenia sędziego SN.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie