Posłowie PSL-Kukiz15 chcą masowego testowania uczniów

Polska
Posłowie PSL-Kukiz15 chcą masowego testowania uczniów
PAP/Piotr Nowak
Posłowie PSL-Kukiz15 chcą masowego testowania uczniów

Tylko masowe testowanie uczniów na koronawirusa uchroni przed lawiną zakażeń i chaosem w szkołach - wskazali posłowie PSL-Kukiz15 Urszula Pasławska i Dariusz Klimczak w oświadczeniu skierowanym do szefa MEN Dariusza Piontkowskiego.

"Tylko masowe testowanie uczniów na COVID 19 uchroni przed lawiną zakażeń i chaosem w szkołach" - napisali w oświadczeniu przesłanym PAP posłowie KP PSL-Kukiz15 Urszula Pasławska i Dariusz Klimczak i poinformowali, że wysłali je do ministra edukacji narodowej, licząc na szybką reakcję i podjęcie odpowiednich działań.

 

"Epidemia koronawirusa w Polsce przyspiesza"

 

W dokumencie wskazano, że sytuacja epidemiczna w Polsce stała się poważna. "Epidemia koronawirusa w Polsce przyspiesza, a za 10 dni do szkół wraca ponad 4,6 miliona dzieci i młodzieży. Zdaniem epidemiologów efektem będzie błyskawiczny wzrost zakażeń, nawet do kilku tysięcy dziennie" - napisano w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Ponad 60 tys. zakażeń koronawirusem. Rekord dobowy nowych przypadków

 

"Ponowne zamykanie szkół nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Lepiej zapobiegać epidemii, eliminując potencjalne ogniska. W jaki sposób? Bardzo prosto: testując uczniów na COVID 19 i kierując zakażonych na leczenie lub kwarantannę" - podkreślają w oświadczeniu Pasławska i Klimczak.

 

Parlamentarzyści PSL zwracają uwagę, że, szczególnie w szkołach podstawowych trudno będzie utrzymać odpowiedni dystans pomiędzy uczniami i należy zrobić wszystko, aby uniknąć chaosu spowodowanego ewentualnym zamykaniem szkół.

 

Klimczak zakażony koronawirusem

 

"Liczymy, że minister (edukacji narodowej) Dariusz Piontkowski odpowie pozytywnie na nasze pismo i podejmie działania w celu przeprowadzenia profilaktycznych testów" - napisali.

 

ZOBACZ: Nie mam pewności, gdzie się zaraziłem - wiceprezes PSL zakażony COVID-19 w "Gościu Wydarzeń"

 

Urszula Pasławska reprezentuje w Sejmie województwo warmińsko-mazurskie, a Dariusz Klimczak województwo łódzkie. Klimczak na początku sierpnia zakaził się koroanwirusem. Z tego powodu - jak oświadczył - nie mógł osobiście uczestniczyć w zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie