"Koncertowanie pod blokami" z karą finansową. Sąd utrzymał decyzję

Polska
"Koncertowanie pod blokami" z karą finansową. Sąd utrzymał decyzję
PAP / Leszek Szymański
Pixabay

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję o karze 30 tys. zł, którą na Urząd Miasta Ciechanowa nałożył w maju tamtejszy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w ramach postępowania administracyjnego w sprawie organizacji cyklu "Koncertowanie pod blokami".

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie nałożył na Urząd Miasta karę 30 tys. zł decyzją z 5 maja. Dotyczyła ona nieprzestrzegania zakazu organizowania zgromadzeń w czasie epidemii koronawirusa w odniesieniu do koncertu, który odbył się tam 2 maja w ramach cyklu wydarzeń muzycznych "Koncertowanie pod blokami". W odwołaniu ciechanowski Urząd Miasta wskazywał m.in. na wadliwe ustalenie organizatora. Zgodnie z przepisami Urząd Miasta zapłacił karę zaraz po jej nałożeniu.

30 tys. złotych kary

Jak poinformowała dyrektor ciechanowskiego sanepidu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Wiesława Krawczyk, wpłynęła tam decyzja Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego utrzymująca w mocy karę nałożoną wcześniej na Urząd Miasta Ciechanowa.

 

ZOBACZ: Budownictwo przegrywa z kryzysem. Tak złego wyniku nikt się nie spodziewał

 

- Nasze działanie zostało uznane za celowe i właściwe. W związku z tym decyzja została utrzymana – powiedziała w piątek Krawczyk.

W decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie z 5 maja o wymierzeniu kary administracyjnej 30 tys. zł na tamtejszy Urząd Miasta wskazano odpowiedzialność osoby prawnej, jaką jest gmina miejska w oparciu m.in. o regulaminy i statut gminy, w tym w zakresie wykonywania działań z obszaru kultury, a także o informacje, że umowy z podmiotami były zawierane właśnie z Urzędem Miasta.

 

ZOBACZ: Tłumy na koncercie Kasi Kowalskiej w Ciechanowie. Mimo epidemii

 

Wymierzając karę, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny argumentował, że koncert, który odbył się w Ciechanowie 2 maja w ramach cyklu "Koncertowanie pod blokami" zgromadził najwięcej widzów, bo ok. 100 osób w przestrzeni między blokami i ok. 50 osób przebywających w pojazdach na pobliskim parkingu i to właśnie stanowiło naruszenie obowiązującego wówczas zakazu organizowania zgromadzeń ludności.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie wskazywał przy tym, że nieprzestrzeganie regulacji, dotyczących zakazu organizowania zgromadzeń w czasie stanu epidemii "mogło doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia wielu osób wskutek niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2".

Stanowisko miasta

Rzecznik prasowa Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska potwierdzając 5 maja, że wpłynęła tam decyzja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie wymierzająca gminie miejskiej karę pieniężną w wysokości 30 tys. zł, zwróciła uwagę, że związana jest ona ze zgromadzeniem się osób podczas występu Kasi Kowalskiej 2 maja w ramach cyklu "Koncertowanie pod blokami".

 

"Sanepid ocenił, iż na terenie pomiędzy blokami było ok. 100 osób, a ok. 50 znajdowało się w samochodach. Podkreślono, że podczas wydarzenia przestrzegano zachowania wymaganej odległości 2 metrów od siebie, ale odległości nie były zachowane, kiedy artystka poprosiła o podejście pod scenę przebywające tam osoby" - napisała wówczas m.in. w stanowisku przesłanym PAP rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta.

 

Rybczyńska zaznaczyła wtedy, że wstępna analiza decyzji o nałożonej karze wskazywała, że sanepid "wadliwie ustalił organizatora tych wydarzeń, a co za tym idzie decyzja obarczona jest wadą prawną". Jak dodała, organizatorem wydarzeń "była odrębna jednostka organizacyjna, posiadająca osobowość prawną". Oceniła też wówczas, że sanepid z niezrozumiałych względów odstąpił od wymogów związanych z zapewnieniem stronie czynnego udziału w postępowaniu, co - jak wskazała – doprowadziło do niewłaściwego ustalenia stanu faktycznego w tej sprawie.

 

- W naszej ocenie działania sanepidu są wywołane presją medialno-polityczną, a nie rzetelną analizą wydarzenia (...). W związku z powyższym będziemy składać odwołanie od decyzji – oznajmiła w stanowisku z 5 maja rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta.

 

ZOBACZ: Sposób na pandemię. Koncerty w kinach samochodowych

Kłopotliwy koncert

Jak informował wcześniej ciechanowski Urząd Miasta, organizatorem odbywających się od 27 kwietnia wydarzeń muzycznych w ramach cyklu "Koncertowanie pod blokami" był wraz z nim Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej (COEK) STUDIO. Wydarzenia z tego cyklu planowano do 6 maja.

 

Po informacjach medialnych o koncercie z 2 maja, w oświadczeniu opublikowanym dzień później na jednym z portali społecznościowych, dyrektor COEK Jolanta Grudzińska, oznajmiła, że pozostałe koncerty nie odbędą się. Wyjaśniła zarazem, że formuła "Koncertowania pod blokami" od początku była jasna – "publiczność mieli stanowić mieszkańcy słuchający muzyki z okien, balkonów oraz internauci dzięki transmisji online".

 

ZOBACZ: Szumowski: wiece wyborcze niewiele różnią się od koncertów. Powinny być do 150 osób

 

W ramach procedury odwoławczej, po utrzymaniu w mocy kary administracyjnej przez Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w ciągu miesiąca Urząd Miasta Ciechanowa może skierować sprawę do sądu administracyjnego.

kło / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie