Lewandowski zagra w finale Ligi Mistrzów. Bayern lepszy od Olympique

Świat
PAP/EPA/Miguel A. Lopes /
Półfinał Ligi Mistrzów: Bayern - Lyon

Bayern Monachium pokonał 3:0 Olympique Lyon w półfinale Ligi Mistrzów. Dwie bramki strzelił Serge Gnabry, a trzecią - Robert Lewandowski. To już 15. bramka Polaka w tej edycji Ligi Mistrzów. W finale LM drużyna "Lewego" zmierzy się z Paris Saint-Germain.

Lyon mógł objąć prowadzenie już na początku spotkania, jednak znakomitą sytuację w 4. minucie gry zmarnował Depay.  W sytuacji sam na sam z bramkarzem trafił w boczną siatkę.

Sześć minut później po podaniu Lewandowskiego w pole karne wpadł w piłką Goretzka. Uderzył nieczysto i Lopes zdołał wybić zmierzającą do bramki piłkę.

Jeszcze groźnieją sytuację stworzył w 17. minucie Lyon. Prawą stroną urwał się Karl Toko Ekambi, ograł Daviesa, ale trafił w słupek.

Chwilę później padł gol dla Bayernu. Serge Gnabry cudownym strzałem lewą nogą skierował piłkę w samo okienko bramki Lopeza. Po objęciu prowadzenia Bayern przejął inicjatywę na boisku.

Gnabry mógł ponownie wpisać się na listę strzelców w 25 minucie, gdy znów strzelił z granicy pola karnego. Piłka zmierzała w lewy dolny róg bramki, ale Anthony Lopes zdołał ją sięgnąć. Chwilę później groźną akcję przeprowadził Alphonso Davies, ale jego strzał został zablokowany przez obrońcę.

Niemiec w 38. minucie mógł cieszyć się z hattricka, ale jego centra minimalnie minęła bramkę. Lot piłki mógł jeszcze zmienić Lewandowski, ale - znów tuż przed bramką - nie zdołał jej sięgnąć.

Szanse Lewandowskiego

W 30. minucie błysnął Lewandowski. Jego strzał wybił jednak na rzut rożny bramkarz, a "poprawka" po centrze z narożnika boisko okazała się niecelna.

Druga bramka padła w 33. minucie. Lewandowski nie trafił czysto w piłkę, choć miał przed sobą pustą bramkę, ale jego strzał dobił Serge Gnabry.

Wynikiem 2:0 zakończyła się pierwsza połowa.

Niewykorzystane szanse Lyonu

Po przerwie zmiany w składach obu drużyn. W Bayernie Niklas Sule zastąpił Jérômego Boatenga, a w Olympique Bruno Guimaraesa zmienił Thiago Mendes.

Od początku drugiej połowy Bayern przeszedł do gry w ataku pozycyjnym. Lyon naciskał wysokim pressingiem. W 51. minucie Robert Lewandowski posłał podanie w szesnastkę. Perisić wyszedł sam na sam, ale przegrał rywalizację z bramkarzem Olympique. Chwilę później techniczny strzał Lewandowskiego z dystansu został z łatwością wyłapany przez Lopesa.

W 53. minucie Mendes został podcięty przez Mullera niedaleko pola karnego. Niewykorzystana szansa dla Lyonu ze stałego fragmentu gry - Cornet nieudanie centrował z rzutu wolnego. Dośrodkowanie było za niskie.

Chwilę później Fernando Marcal celnie główkował po precyzyjnym dośrodkowaniu Depaya z narożnika, ale bramkarz Bayernu popisał się znakomitym refleksem i obronił ten strzał.

W 58. minucie kolejna zmiana w Lyonie. Moussa Dembele zmienił Memphisa Depaya.

Kolejna niewykorzystana szansa Olympique. Karl Toko Ekambi zmarnował szansę na bramkę, oddając niski strzał wprost w Neuera.

ZOBACZ: Barcelona zwolniła trenera. Powodem kompromitacja w Lidze Mistrzów

Zmiana w Bayernie w 63. minucie. Boisko opuścił Ivan Perisić, w jego miejsce wszedł Kingsley Coman.

Kolejna zmiana w Lyonie. Zszedł Karl Toko Ekambi. W jego miejsce na boisku pojawił się Jeff Reine-Adelaide.

68. minuta - długie podanie za linię obrony do Muellera, ten górną piłką odegrał do Lewandowskiego. Polakowi nie dają jednak dojść do pozycji strzeleckiej rywale. Uderzenie zostało zablokowane.

Gol Lewandowskiego

Ofensywa Lyonu. Cornet miękko scentrował w pole karne. Do główki skoczył Reine-Adelaide, ale nie sięgnął piłki. W 75. minucie Aourar zagrał po ziemi w szesnastkę. Cherki starał się odegrać do Dembele, ale podanie było niedokładne i przejął je obrońca Bayernu.

Chwilę później kolejna zmiana w Bayernie. zszedł Serge Gnabry, wszedł Philippe Coutinho. W 79. minucie Lewandowski próbował minąć Marcelo w szesnastce, ale Brazylijczyk pewnie zatrzymał napastnika Bayernu.

W 84. minucie Aourar przymierzał się ze skraju szesnastki, ale w sam środek bramki, gdzie ustawiony był Neuer. Chwilę później Thiago Mendes sfaulował Kimmicha przed polem karnym i został ukarany żółtą kartką.

W 88. minucie Kimmich zagrał z rzutu wolnego z prawej strony w pole karne na dalszy słupek, a Robert Lewandowski uderzył głową po krótkim rogu i pokonał bramkarza. To już 15. bramka Polaka w tej edycji Ligi Mistrzów.

Sędzia przedłużył mecz o trzy minuty. Tolisso uderzył ponad poprzeczką po kapitalnym dograniu Comana z prawej flanki.

Siedem lat czekania

Siedem lat czekał Bayern Monachium, by ponownie zagrać w finale piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Robert Lewandowski goni rekord Cristiano Ronaldo. Polski napastnik strzelił w obecnej edycji 15 bramek i brakuje mu dwóch do wyrównania rekordu Portugalczyka.