Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

W ciągu ostatniej doby w Brazylii odnotowano ponad 19 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem. 684 osoby zmarły. Z kolei w Argentynie tysiące osób wyszło na ulicę i demonstrowało przeciwko ograniczeniom narzuconym przez rząd w walce z koronawirusem. W Ameryce wzrosło spożycie alkoholu. Dla wielu osób to sposób na radzenie sobie z kryzysem. Śledź naszą relację minuta po minucie.

Zapis relacji
Relacja zakończona

W Hiszpanii nie słabnie dynamika infekcji koronawirusem - z wtorkowych danych ministerstwa zdrowia tego kraju wynika, że podczas ostatniej doby zanotowano tam 5114 nowych zakażeń. W tym samym czasie w Portugalii potwierdzono 214 infekcji.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem wykrytych we Francji w ciągu ostatniej doby wyniosła 2238. Mimo spadku nowych infekcji w poniedziałek, średnia zakażeń z poprzednich pięciu dni wynosi ponad 2 tys., najwięcej od połowy kwietnia - podaje we wtorek Reuters.

Resort szkolnictwa Słowacji przedstawił we wtorek zasady obowiązujące w roku szkolnym 2020/2021. Szkoły mają przestrzegać zaleceń powiązanych z trzema poziomami zagrożenia SARS-CoV-2. Wcześniej zdecydowano, że przez pierwsze dwa tygodnie szkoły część uczniów ma nosić maseczki.

Minister szkolnictwa Branislav Groehling zadeklarował, że władze nie chcą zamykać szkół i ograniczać nauki w skali całego kraju, jak to miało miejsce wiosną.

W przedszkolach maseczki nie będą obowiązkowe. W szkołach podstawowych uczniowie pierwszych roczników nie będą musieli nosić maseczek na lekcjach, ale będą one obowiązkowe dla pozostałych uczniów.

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 12 zgonów z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 1089, czyli po jednym dniu przerwy znów przekroczyła tysiąc - poinformował we wtorek po południu brytyjski rząd.

MSZ Słowacji zaleca rozważenie zasadności podróży do niektórych regionów w kilku krajach. Zalecenie obejmuje państwa, których nie dotyczy zakaz podróżowania. Na liście są województwa małopolskie i śląskie w Polsce, a także czeska Praga.

Liczba zakażeń koronawirusem w obu Amerykach sięga 11,5 mln, a ponad 400 tys. osób zmarło tam na Covid-19 - poinformowała we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla tego regionu Carissa Etienne.

W poniedziałek drużyna Śląska Wrocław przeszła badania na obecność wirusa SARS-CoV-2. Próbka jednego z zawodników dała wynik pozytywny – poinformował klub. To drugi przypadek w zespole z Dolnego Śląska.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło pięć osób i potwierdzono 403 nowe zakażenia - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Bilans zmarłych wzrósł do 35 405.

W szkołach na Podkarpaciu dzieci będą uczyły się w przyłbicach, a zajęcia wychowania fizycznego będą odbywać się na zewnątrz – to wytyczne podkarpackiego inspektora sanitarnego dla dyrektorów szkół w regionie.

W lokalnym inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wieluniu wykryto ognisko koronawirusa. Potwierdzono tam 5 przypadków SARS - CoV-2. Nie ma niebezpieczeństwa dla petentów - zapewniła we wtorek dyrektor wieluńskiego Sanepidu Barbara Sułkowska.

Rząd Australii zapewnił dla kraju dostawy "obiecującej szczepionki" firmy AstraZeneca; jeśli okaże się skuteczna, będzie produkowana lokalnie i dostarczana Australijczykom za darmo - poinformował we wtorek premier Scott Morrison.

Ministerstwo zdrowia Bułgarii poinformowało we wtorek, że liczba osób, które zmarły w ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19, wynosi 14 i zbliżyła się do najwyżej dotąd notowanego dziennego bilansu ofiar. Wykryto też 135 nowych zakażeń koronawirusem. Od początku epidemii w Bułgarii z powodu wirusa SARS-CoV-2 zmarło 512 osób. W lipcu ofiar śmiertelnych było 151, a w sierpniu jak dotąd odnotowano 138 zgonów.

Rząd Hiszpanii ogłosił we wtorek, że wykrywalność zakażeń koronawirusem wzrosła od marca o 6-7 razy. W całym kraju przeprowadzane są na dużą skalę testy na obecność SARS-CoV-2. Ich głównym celem jest identyfikacja osób, które przechodzą infekcję bezobjawowo. Jak poinformował główny epidemiolog kraju Fernando Simon, o ile w marcu służby medyczne wykrywały około 10 proc. zakażonych, o tyle obecnie są w stanie zidentyfikować 60-70 proc.

Minister Łukasz Szumowski podaje się do dymisji. 

Zobacz: Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał się do dymisji

O wypracowanie spójnego, uwzględniającego lokalną specyfikę systemu przeciwdziałania epidemii zaapelowała do ministra zdrowia prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman. Jej zdaniem obecne rozwiązania, w myśl których Jastrzębie jest czerwoną strefą, nie spełniają tych warunków. "Obostrzenia wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia zdają się ignorować specyfikę aglomeracji śląskiej, gdzie granice między poszczególnymi miastami wyznacza niekiedy jedynie szerokość ulicy. Mieszkańcy powiatów  »żółtych«,  »zielonych« i »czerwonych« spotykają się niemal codziennie – w miejscach pracy i środkach transportu. Te same osoby w swoim mieście muszą nosić maseczki w przestrzeni publicznej, ale poza jego granicami, mogą je już swobodnie zdejmować" – napisała prezydent w liście do ministra, opublikowanym we wtorek przez jastrzębski magistrat.

Ministerstwo pracy Francji poinformowało we wtorek w komunikacie, że noszenie maseczek w miejscu pracy będzie obowiązkowe, z wyjątkiem biur, w których pracuje tylko jedna osoba. Resort zarekomendował też utrzymanie w miarę możliwości pracy zdalnej. Nieco wcześniej o obowiązku noszenia masek powiedział w wywiadzie dla telewizji BFM szef centrali związkowej Force Ouvriere Yves Veyrier, dodał też, że resort pracy uznał, iż obowiązek dostarczenia masek należeć będzie do pracodawców. W poniedziałek francuska Agencja Zdrowia Publicznego podała, że do prawie jednej czwartej nowych zakażeń SARS-CoV-2 dochodzi w miejscach pracy.

We własnym interesie każdy kraj musi przyjąć globalne podejście do walki z Covid-19 - powiedział we wtorek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podkreślił, że "nacjonalizm szczepionkowy" jest niebezpieczny. "Działanie w sposób strategiczny i globalny leży w istocie rzeczy w narodowym interesie każdego kraju; nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie są bezpieczni" - oznajmił Tedros. Poinformował, że wysłał listy do rządów wszystkich państw należących do WHO z prośbą, by dołączyły do wspólnych wysiłków na rzecz stworzenia szczepionki na koronawirusa i zapewnienia dostępu do niej również krajom nierozwiniętym.

Ustalono, w jakiej kolejności pojawiają się objawy choroby COVID-19: najpierw gorączka, kaszel i bóle mięśni, a następnie nudności, wymioty i biegunka. Specjaliści twierdzą, że kolejność dolegliwości odróżnia COVID-19 od pokrewnych jej zakażeń, a wiedza ta ułatwi szybsze rozpoznanie.  Główny autor badania prof. Joseph Larson z University of Southern California zwraca uwagę na łamach „Frontiers in Public Health”, że wczesne rozpoznanie COVID-19 może mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia tej choroby i zapobieganiu jej powikłań. Chodzi też o to, żeby w zbliżającym się sezonie jesienno-zimowym odróżnić ją od innych infekcji, szczególnie takich jak grypa. Wiele chorób układu oddechowego objawia się bowiem gorączką i kaszlem.

Ministrowie zdrowia i szkolnictwa Czech, Adam Vojtiech i Robert Plaga, przedstawili we wtorek zalecenia dla szkół związane z pandemią SARS-CoV-2. Placówki będą zamykane przy najwyższym stanie zagrożenia, oznaczającym, że koronawirus szerzy się w sposób niekontrolowany. Szkoły w Czechach mają reagować na wprowadzony przez ministerstwo zdrowia system, który przewiduje cztery stopnie alertu zagrożenia epidemicznego. Stopień zerowy obowiązuje aktualnie we wszystkich powiatach z wyjątkiem Pragi i położonego w kraju (województwie) morawsko-śląskim Frydka-Mistka. Brak zagrożenia oznacza, że nauka w szkołach będzie przebiegała w standardowy sposób; m.in. nie przewiduje się podziału klas na mniejsze grupy uczniów. W klasach uczniowie i nauczyciele nie będą musieli nosić maseczek. Na przerwach, we wspólnych pomieszczeniach, zasłanianie nosa i ust będzie obowiązkowe. Dotyczy to także stołówek szkolnych, w których maseczki będzie można zdjąć tylko na czas spożywania posiłków.

W ciągu ostatniej doby na Filipinach na Covid-19 zmarło siedem osób, zdiagnozowano 4836 przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia w Manili. Rząd Indonezji podał, że na Covid-19 zmarło w tym kraju kolejnych 70 osób i wykryto 1673 nowe zakażenia SARS-CoV-2. Na Filipinach, mimo iż przybywa nowych zakażeń, a od siedmiu dni codziennie potwierdza się ponad 3 tys. infekcji, prezydent Rodrigo Duterte postanowił złagodzić i tak niezbyt rygorystyczne przepisy sanitarne. Otwarte zostaną galerie handlowe, restauracje i większość firm.

450 osób znalazło się w kwarantannie w wiosce turystycznej na włoskiej wyspie Maddalena po tym, gdy zakażenie koronawirusem wykryto u jednego z pracowników. Dwóch turystów próbowało stamtąd uciec, ale zostało zatrzymanych przez policję. W kwarantannie w zamkniętym ośrodku wakacyjnym są zarówno turyści, jak i cały personel. Wszyscy czekają na wyniki przeprowadzonych testów na obecność wirusa. Nikt nie może opuścić terenu wioski. Próbę ucieczki podjęły dwie osoby, które zamówiły taksówkę - podała we wtorek telewizja RAI. Turystów zatrzymali policjanci, którzy odprowadzili ich z powrotem do ośrodka.

15 osób zmarło w poniedziałek w Japonii na Covid-19. To najwyższa liczba zgonów w ciągu jednego dnia, odkąd w maju rząd zniósł stan wyjątkowy, a zasady dystansowania społecznego zostały rozluźnione – podała w nocy z poniedziałku na wtorek agencja Kyodo.

Wtorek jest szóstym z kolei dniem, kiedy zmalała liczba zakażonych koronawirusem pracowników śląskich kopalń - wynika z danych spółek węglowych. Obecnie z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się łącznie 1061 górników - 37 mniej niż dzień wcześniej. Przybyły 23 nowe zakażenia oraz 60 ozdrowieńców.

 

Potencjalna szczepionka przeciw Covid-19 opracowana przez państwową chińską grupę farmaceutyczną Sinopharm nie będzie kosztować więcej niż 1000 juanów (533 zł) za dwie dawki – oświadczył prezes firmy Liu Jingzhen, cytowany we wtorek przez chińskie media. Sinopharm ogłosił, że jego potencjalna szczepionka może być gotowa do powszechnego zastosowania przed końcem 2020 roku. Specyfik poddawany jest obecnie testom trzeciej fazy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ministerstwo Zdrowia: 597 nowe zakażenia koronawirusem, 11 osób zmarło.

Zobacz: Kilkaset nowych przypadków zakażeń. Nie żyje 11 kolejnych osób

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 4748 nowych zakażeń koronawirusem, wobec 4892 dzień wcześniej - podał we wtorek sztab rządowy. Zmarły 132 kolejne osoby, podczas gdy poprzedniego dnia zarejestrowano w Rosji 55 zgonów spowodowanych Covid-19. Łączna liczba przypadków śmiertelnych wynosi teraz 15 872, a bilans zakażeń od początku pandemii - 932 493.

Pandemia koronawirusa rozwija się w coraz większym stopniu za sprawą młodych ludzi, często nieświadomych swojej infekcji - oświadczył we wtorek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w regionie Zachodniego Pacyfiku Takeshi Kasai. "Epidemia się zmienia. Ludzie mający po 20, 30, 40 lat w coraz większym stopniu napędzają rozprzestrzenianie się wirusa. Wielu z nich nie wie, że są zakażeni" - powiedział Kasai podczas wirtualnej konferencji prasowej. Jak dodał, choć osoby w tym wieku są mniej narażone na zagrożenia związane z Covid-19, efektem jest zwiększone ryzyko przekazania infekcji bardziej podatnym osobom.

24 nowe zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i zmarł kolejny chory na Covid-19 – poinformowano we wtorek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa. Od początku pandemii stwierdzono na Węgrzech w sumie 4970 zakażeń SARS-CoV-2. Zmarło 609 chorych na Covid-19, a 3631 wyzdrowiało.

Na Ukrainie poprzedniego dnia potwierdzono 1616 zakażeń koronawirusem, 27 chorych na Covid-19 zmarło, a 761 osób uznano za wyzdrowiałe - wynika z wtorkowych danych Centrum Monitoringu Rozwoju Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Dzień wcześniej informowano o 1464 zakażeniach i 21 zgonach.

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak zakaził się koronawirusem - poinformował we wtorek premier Michaił Miszustin, który sam wcześniej przeszedł infekcję. Nowak nie ma objawów choroby i zamierza wziąć udział w wideokonferencji w środę związanej z OPEC+. "Minister czuje się dobrze. Przechodzi chorobę bezobjawowo; jutro jest wideokonferencja" - zakomunikowały służby prasowe ministerstwa energetyki. Wśród rosyjskich oficjeli, którzy przeszli zakażenie koronawirusem był, prócz premiera, także rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, a także: minister kultury Olga Lubimowa, minister nauki Walerij Falkow i minister budownictwa Władimir Jakuszew, jak również kilku gubernatorów i parlamentarzystów.

Część obiektów olimpijskich w Tokio, w oczekiwaniu na igrzyska przesunięte z powodu pandemii koronawirusa o rok, zostanie udostępniona już w sierpniu japońskim federacjom i sportowcom, zaś w części odbywać się będą wydarzenia kulturalne, m.in. koncerty.

Resort zdrowia przypomina o obostrzeniach, które mają chronić przed zakażeniem. 

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby w USA na Covid-19 zmarło 571 osób. Potwierdzono także 42 048 nowych zakażeń koronawirusem.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 1390 nowych infekcji koronawirusem - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie (RKI). Na Covid-19 zmarły też w RFN cztery kolejne osoby.

Powszechne jest przekonanie, że w Szwecji nie było lockdownu w związku z pandemią COVID-19. Tymczasem nie jest to prawda: lockdown był, ale dobrowolny – podkreślają eksperci ze Szwecji i Danii, cytowani przez tygodnik "New Scientist". Również ocena "szwedzkiej strategii" wcale nie jest jednoznaczne negatywna.

Połowa Kanadyjczyków przestrzega zaleceń medycznych dotyczących koronawirusa, ale prawie jedna piąta ignoruje te zalecenia. Lekarze ostrzegają przed zbliżającą się jesienną drugą falą zachorowań na Covid-19.

Ponad połowa pytanych o zaangażowanie spółek skarbu państwa w walce z pandemią koronawirusa oceniła je jako raczej albo zdecydowanie dobre - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie KGHM.

400 euro wynosi we Włoszech kara za złamanie nowych przepisów noszenia maseczek, wprowadzonych przez rząd w związku z notowanym ostatnio wzrostem przypadków zakażeń i częstym zjawiskiem tworzenia się skupisk, zwłaszcza podczas nocnego życia młodzieży.

Tysiące Argentyńczyków demonstrowało w poniedziałek w Buenos Aires i innych miastach przeciwko ograniczeniom narzuconym przez rząd w walce z koronawirusem, i to w czasie gdy Argentyna doświadcza gwałtownego wzrostu zakażeń.

Według najnowszego raportu w Argentynie odnotowano 294 556 przypadków zakażenia koronawirusem i 5750 zgonów. Liczba nowych zakażeń przekraczyła 5000 dziennie przez siedem kolejnych dni.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 19 373 nowych przypadków zakażenia Covid-19 - o 3 728 mniej niż dobę wcześniej. Wzrosła jednak liczba zgonów z 620 do 684.

Amerykanie spożywają więcej alkoholu niż przed pandemią . Dla wielu z nich jest to sposób na radzenie sobie z kryzysem. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega, że zbyt duża ilości alkoholu może osłabić reakcję immunologiczną organizmu na COVID-19.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie