Przywódcy krajów UE zaplanowali wideokonferencję ws. Białorusi

Świat
Przywódcy krajów UE zaplanowali wideokonferencję ws. Białorusi
pixabay/ zdj. ilustracyjne
Białorusini mają prawo decydować o swojej przyszłości - pisał Michel

Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w poniedziałek, że zwołuje na środę na godz. 12 wideokonferencję przywódców unijnych w sprawie sytuacji na Białorusi.

"Białorusini mają prawo decydować o swojej przyszłości i swobodnie wybierać swojego przywódcę. Przemoc wobec protestujących jest niedopuszczalna i nie można na nią pozwalać" - napisał Michel na Twitterze.

 

W piątek ministrowie spraw zagranicznych UE dali zielone światło dla rozpoczęcia prac nad sankcjami wobec osób odpowiedzialnych za przemoc i fałszowanie wyników wyborów prezydenckich na Białorusi.

 

Decyzje pod koniec sierpnia?

 

Europejska Służba Działań Zewnętrznych ma przygotować propozycje sankcji indywidualnych. Listę będzie musiała zatwierdzić Rada UE. W tym wypadku potrzebna jest jednomyślność. W najbliższych dniach mają toczyć się rozmowy na ten temat w grupach roboczych.

 

ZOBACZ: Sankcje to "koniec polityki". Białoruś o stosunkach z UE

 

Na liście mieliby się znaleźć białoruscy urzędnicy i funkcjonariusze, którzy - zdaniem UE - są odpowiedzialni za przemoc i represje wobec białoruskich obywateli, jak i fałszowanie wyborów. Objęci zostaliby oni zakazem wjazdu do UE, jak i zamrożeniem aktywów na terenie Unii.

 

Sukces premiera 

 

"Inicjatywa premiera Mateusza Morawieckiego zakończona sukcesem" ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński po zwołaniu przez szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela wideokonferencji przywódców unijnych w sprawie sytuacji na Białorusi.

 

ZOBACZ: Putin obiecał pomóc Białorusi. Łukaszenka gotowy na reformy, ale "kraju nie odda"

 

Do zapowiedzi odniósł się na Twitterze. "Inicjatywa @PremierRP @MorawieckiM zakończona sukcesem – w środę spotkanie Rady Europejskiej poświęcone sytuacji na Białorusi" - napisał.

 

 

Jabłoński nawiązał w ten sposób do apelu, który Morawiecki skierował do szefa Rady Europejskiej oraz do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przed tygodniem, dzień po wyborach prezydenckich na Białorusi. Szef polskiego rządu wówczas zwrócił się o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady w sprawie sytuacji w tym kraju.

 

W piątek powyborczą sytuację na Białorusi na wideokonferencji omawiali ministrowie spraw zagranicznych UE, którzy dali zielone światło dla rozpoczęcia prac nad sankcjami wobec osób odpowiedzialnych za przemoc i fałszowanie wyników wyborów.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie