Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Alberto Morante

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 23 101 nowych przypadków zakażenia Covid-19 i kolejnych 620 zgonów. Nowa Zelandia z powodu pandemii przesuwa wybory parlamentarne o cztery tygodnie. W stanie Nowy Jork od początku pandemii zrobiono siedem milionów testów na obecność koronawirusa. Śledź naszą relację minuta po minucie.

pgo/ms PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Jeden z zawodników piłkarskiej Legii Warszawa ma koronawirusa. Badanie przeszedł na dwa dni przed spotkaniem stołecznego klubu z irlandzką drużyną Linfeld FB w ramach 1. rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Legia dodała, że zainfekowany zawodnik nie trafił do szpitala, ale pozostał w domu i przebywa na kwarantannie.

Czytaj więcej.

fot. zdj. ilustracyjne, fot. PAP/Leszek Szymański

Całkowita liczba zakażonych koronawirusem w Turcji wzrosła do ponad 250 tys., z 1233 nowymi infekcjami potwierdzonymi w ciągu ostatnich 24 godzin - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Liczba zgonów spowodowanych wirusem zbliża się do 6 tys.

Dane resortu zdrowia pokazują, że w ciągu minionej doby w Turcji zmarły 22 osoby. Bilas ofiar śmiertelnych wzrósł tym samym do 5 996.

Według służb medycznych we Francji do 25 proc. zakażeń koronawirusem dochodzi w firmach. Minister pracy Elisabeth Borne zaproponowała przedsiębiorcom wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w miejscu pracy. Trwają konsultacje społeczne w tej sprawie.

Agencja Zdrowia Publicznego podaje, że do prawie jednej czwartej nowych zakażeń SARS-CoV-2 dochodzi w miejscach pracy. Aby uniknąć ponownego wprowadzenia izolacji społecznej i zamknięcia firm, minister pracy zaproponowała w niedzielę noszenia maseczek przez pracowników firm.

Fot. PAP/EPA/JULIEN DE ROSA

Liczba nowych zakażeń koronawirusem wykrytych we Francji w ciągu ostatniej doby spadła w stosunku do dwóch poprzednich dni i wyniosła 493. Trzeci dzień z rzędu rośnie jednak liczba hospitalizacji - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Pracownicy francuskich kolei państwowych SNCF są upoważnieni do wystawiania pasażerom mandatów za nienoszenie maseczki ochronnej mimo trwającej epidemii Covid-19. Za brak maseczki mogą również zmusić pasażera do opuszczenia pociągu.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że w związku z tym, że wśród uczestników ubiegłotygodniowego spotkania zespołu ds. górnictwa była osoba zakażona COVID-19, przebywał w domowej izolacji oraz poddał się testowi na koronawirusa, który dał negatywny wynik.

Osoby, które 5 sierpnia przed południem korzystały z usług parku wodnego Aquadrom w Rudzie Śląskiej, powinny ograniczyć kontakty z innymi i obserwować, czy nie mają objawów COVID-19 – informuje miejscowy sanepid. Tego dnia w aquaparku była osoba, u której później potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.

W komunikacie z 12 sierpnia rudzki sanepid zwraca się do osób przebywających w Aquadromie 5 sierpnia w godzinach 9.00-11.00 "o ograniczenie kontaktów społeczno–zawodowych do minimum i samoobserwację". "W razie niepokojących symptomów zdrowotnych (objawy chorobowe związane z zakażeniem COVID–19) należy powiadomić najbliższą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną w miejscu zamieszkania" – podał sanepid.

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano trzy zgony z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 713, czyli zauważalnie mniej niż w poprzednich dniach - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd.

 

Cztery osoby zmarły we Włoszech ostatniej doby na Covid-19; w testach potwierdzono też 320 kolejnych zakażeń koronawirusem, czyli mniej niż w poprzednich dniach - ogłosiło w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Bilans zmarłych wzrósł do 35 400.

Od początku epidemii Covid-19 zakaziły się we Włoszech ponad 254 tysiące osób. Wyzdrowiały już 204 tysiące. Liczba obecnie zakażonych wynosi około 14,8 tys. Hospitalizowanych jest 810 najciężej chorych. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 58 osób. W Lombardii zarejestrowano 43 nowe przypadki i ani jednego nowego zgonu z powodu koronawirusa.

Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Zaplanowane na wtorek w Katowicach spotkanie zespołu ds. programu naprawczego dla górnictwa zostało odwołane. Według informacji związkowców, powodem zmiany terminu posiedzenia jest zakażenie koronawirusem jednej z osób, która brała udział w pracach zespołu tydzień temu.

- Z tego co wiemy, jedna z osób, uczestniczących w spotkaniu w zeszły wtorek w Warszawie, jest zakażona koronawirusem. W tej sytuacji decyzję o odwołaniu jutrzejszego posiedzenia zespołu trzeba przyjąć ze zrozumieniem - powiedział PAP szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Solidarności Jarosław Grzesik.

Szkoły i placówki oświatowe mogą składać zamówienia na bezpłatne płyny do dezynfekcji i maski medyczne dla personelu. Mogą to robić za pośrednictwem specjalnego formularza – poinformował w poniedziałek resort edukacji.

Od 1 września w Czechach obowiązkowe będzie noszenie maseczek w środkach komunikacji miejskiej, sklepach i innych zamkniętych pomieszczeniach; z nakazu zwolnieni będą uczniowie przebywający w klasach oraz klienci restauracji – ogłosił minister zdrowia Adam Vojtiech. Maseczki będą obowiązkowe w sklepach, centrach handlowych, pocztach, bankach i środkach komunikacji. Po posiedzeniu Rady ds. Zagrożenia Zdrowia - organu rządu, na czele którego stoi premier Andrej Babisz - Vojtiech oznajmił w poniedziałek, że przywrócenie obowiązku noszenia maseczek związane jest z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, które sprawi, że ludzie będą się więcej przemieszczać i będą mieli więcej kontaktu z innymi.

Wstrzymano przyjęcia, operacje i zabiegi planowe w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. U dwóch anestezjologów z tej placówki potwierdzono zarażenie koronawirusem – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka szpitala Marta Podgórska. Zarażonych jest dwóch anestezjologów z oddziału intensywnej opieki medycznej. Od pracy odsuniętych zostało 16 lekarzy, 31 pielęgniarek i jedna salowa. Mieli oni kontakt z zakażonymi. U nich dotąd nie potwierdzono koronawirusa, ale profilaktycznie skierowano ich na kwarantannę. "Operujemy w trybie pilnym. Przyjęcia, operacje i zabiegi planowe zostały wstrzymane do odwołania" – powiedziała Podgórska

Więcej: Koronawirus w szpitalu. Od pracy odsuniętych zostało 16 lekarzy i 31 pielęgniarek

W ciągu ostatniej doby na Filipinach na Covid-19 zmarło 18 osób i zdiagnozowano 3314 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia w Manili. Władze Indonezji podały, że na Covid-19 zmarło w tym kraju kolejnych 57 osób i wykryto 1821 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Na Filipinach od początku epidemii zakaziły się koronawirusem już 164 474 osoby, zmarło w sumie 2681 chorych na Covid-19.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych zgłoszono 22 nowe przypadki Covid-19, przy czym wszystkie określono jako przywleczone z zagranicy. W Hongkongu odnotowano 44 nowe infekcje koronawirusem, a władze regionu przedłużyły restrykcje epidemiczne. Po raz pierwszy od połowy lipca żadnego nowego przypadku Covid-19 nie odnotowano w regionie Sinciang na zachodzie ChRL, który w ostatnich tygodniach borykał się z nowym ogniskiem choroby – wynika z dobowego sprawozdania państwowej komisji zdrowia.

W podpoznańskim oddziale firmy Modertrans w Biskupicach potwierdzono dwa przypadki zakażenia koronawirusem wśród pracowników - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska.

Wzrost wykrytych przypadków COVID-19 w woj. mazowieckim wynika z większej liczby małych ognisk. Wśród nich jest m.in. dom pomocy społecznej, zespół "Mazowsze" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednego z funkcjonariuszy podpoznańskiego zakładu karnego w Rosnowie. Dotychczas kwarantanną objęto 12 osób.

Od początku epidemii w województwie małopolskim na COVID-19 zmarło 100 osób – wynika z poniedziałkowych danych sanepidu. Ostatniej doby testy potwierdziły zakażenia u 84 kolejnych mieszkańców regionu.

Poniedziałek jest piątym dniem z rzędu, kiedy zmalała liczba zakażonych koronawirusem pracowników śląskich kopalń - wynika z danych spółek węglowych. Obecnie z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się łącznie 1098 górników - 11 mniej niż dzień wcześniej. Przybyły cztery nowe zakażenia oraz 15 ozdrowieńców.

Na COVID-19 zmarło kolejnych osiem osób, w tym mężczyzna w wieku 29 lat. Potwierdzono także 595 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej - 150 - w woj. mazowieckim – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ.

MZ: wyzdrowiało 39 359 pacjentów zakażonych koronawirusem; pod respiratorem 83 chorych

Prowadzony przez Zgromadzenie Księży Marianów kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach w Warszawie został zamknięty do odwołania z powodu wykrycia Covid-19 u jednej z osób, która odwiedziła dom zakonny - poinformowali zakonnicy.

Korea Południowa boryka się z nowymi ogniskami zakażeń koronawirusem, szczególnie w Seulu i okolicach. Władze zgłosiły w poniedziałek 197 nowych infekcji, a dobowy bilans po raz czwarty z rzędu przekroczył 100 nowych przypadków – podała agencja prasowa Yonhap.

Minister zdrowia Libanu Hamad Hasan ogłosił w poniedziałek stan zagrożenia epidemicznego i stwierdził, że krajowi potrzebna jest dwutygodniowa kwarantanna, aby zatrzymać szybko rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem.

Szkoły mogą spokojnie funkcjonować w przytłaczającej większości gmin i powiatów - powiedział w poniedziałek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że MEN zakłada, iż większość szkół wróci 1 września do tradycyjnego, stacjonarnego sposobu nauczania.

Z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa gospodarka Japonii skurczyła się w II kwartale o prawie 28 proc. w ujęciu annualizowanym, co jest największym spadkiem od 40 lat – podała japońska agencja Kyodo, cytując poniedziałkowe dane rządowe.

Trzydzieści nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, nie zmarła natomiast żadna osoba chora na Covid-19 – poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

Na Ukrainie minionego dnia wykryto 1464 zakażenia koronawirusem, 21 chorych na Covid-19 zmarło, a 342 pacjentów wyzdrowiało - podało w poniedziałek Centrum Monitoringu Rozwoju Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. 213 osób zostało hospitalizowanych.

Liczba zgonów pacjentów zakażonych koronawirusem w Indiach przekroczyła w poniedziałek 50 tysięcy - wynika z danych ministerstwa zdrowia. W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło w kraju 941 osób i odnotowano ponad 57 tys. nowych zakażeń SARS-CoV-2.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby w USA z powodu Covid-19 zmarło 706 osób, przez co liczba ofiar śmiertelnych pandemii przekroczyła w kraju 170 tys. Potwierdzono także 55 557 nowych zakażeń koronawirusem.

Nagrodę za wierność otrzymał we Włoszech pies, który podczas kwarantanny w plecaku zanosił gazety i artykuły pierwszej potrzeby matce swojej właścicielki.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano w Niemczech 561 nowych przypadków zakażania koronawirusem; jedna osoba zmarła - poinformował w poniedziałek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Jeszcze w piątek i sobotę RKI informował o ponad 1 400 nowych infekcjach.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 4 448 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 214 kolejnych zgonów - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju.

Wybory parlamentarne w Nowej Zelandii zostały przełożone z 19 września na 17 października z powodu powrotu pandemii koronawirusa - ogłosiła w poniedziałek rano czasu lokalnego szefowa rządu Jacinda Ardern.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 23 101 nowych przypadków zakażenia Covid-19 i kolejnych 620 zgonów - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Od początku pandemii stan Nowy Jork przeprowadził siedem milionów testów na obecność koronawirusa. W sobotę, dziewiąty dzień z rzędu, z pozytywnym wynikiem odnotowano ich mniej niż 1 proc.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie