Spotkanie Morawiecki- Pompeo. Czego dotyczyły rozmowy?

Polska
Spotkanie Morawiecki- Pompeo. Czego dotyczyły rozmowy?
Polsat News
Sekretarz stanu USA Michael Pompeo i premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo m.in. o tym, że sytuacja na Białorusi wymaga międzynarodowego, solidarnego działania jeśli chodzi o różnego rodzaju sankcje czy działania dyplomatyczne - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Ambasador USA w Polsce informowała, że politycy rozmawiali także na temat "kluczowych obszarów współpracy między Polską a USA.

Pompeo swoją sobotnią wizytę w Warszawie rozpoczął od spotkania z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. Do spotkania odniosła się na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. 

 

Obronność energetyka, cyberbezpieczeństwo i handel

 

"Sekretarz Mike Pompeo i premier Mateusz Morawiecki rozmawiali o kluczowych obszarach współpracy między Polską a USA. Współpracujemy z Polską w takich obszarach, jak obronność energetyka, cyberbezpieczeństwo i handel. Razem jesteśmy silniejsi!" - napisała Mosbacher.

 

Sprawa Białorusi

 

- Premier Morawiecki podkreślił, że sytuacja na Białorusi wymaga międzynarodowego, solidarnego działania jeśli chodzi o różnego rodzaju sankcje czy działania dyplomatyczne. Dzisiaj podczas tego spotkania również pan premier podkreślił, że istotna jest rola Stanów Zjednoczonych, ale również solidarnego działania Unii Europejskiej - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

 

ZOBACZ: O czym marzą Białorusini?

 

Dodał, że premier podczas spotkania podkreślił także, że Polska zdecydowała się skierować specjalny program wsparcia dla Białorusi. "W tym wypadku to będzie ponad 50 mln zł, które dodatkowo trafi na działania takie jak wsparcie mediów, organizacji pozarządowych, programy stypendialne, czy pomoc represjonowanym osobom z terenu Białorusi" - powiedział.

 

Müller zaznaczył również, że stanowisko polskiego rządu jest takie, że na Białorusi należy powtórzyć proces wyborczy "ponieważ ten proces wyborczy, który odbył się w ostatnim czasie nie był procesem, który gwarantował realizację demokratycznego mandatu , demokratycznych procedur dla społeczeństwa Białorusi". - W związku z tym polski rząd uważa, że procedura wyborcza na Białorusi powinna zostać powtórzona, a Białorusini, tak jak obywatele wszystkich innych demokratycznych krajów, powinni mieć możliwość wyboru swojego prezydenta w procedurze, która będzie jasna i w której będą brali udział również obserwatorzy międzynarodowi, którzy będą te sytuację weryfikować pod kątem realizacji tych demokratycznych procedur - powiedział.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie