Koronawirus: Ukraina przesunęła Polskę do strefy "zielonej"

Świat
Koronawirus: Ukraina przesunęła Polskę do strefy "zielonej"
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Na Ukrainie jest 39 064 aktywnych przypadków SARS-CoV-2

Rząd Ukrainy zmienił kryteria kwalifikacji krajów do tzw. zielonej i czerwonej strefy pod względem sytuacji epidemicznej - podaje "Europejska Prawda". Zgodnie z piątkowymi danymi ministerstwa ochrony zdrowia Polska znów znalazła się w tzw. zielonej strefie.

Rząd zdecydował, że za kraj o znacznym rozprzestrzenianiu się koronawirusa uznawane jest państwo, w którym liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców odnotowywana w ciągu ostatnich 14 dni jest większa od analogicznej liczby na Ukrainie. Jak informuje Interfax-Ukraina, na Ukrainie wskaźnik ten wynosi 45,6.

 

Spis krajów zaliczanych do tzw. czerwonej i zielonej strefy jest opracowywany przez ministerstwo ochrony zdrowia i aktualizowany co siedem dni.

 

ZOBACZ: Koronawirus nie odpuszcza. Ponad 800 nowych przypadków

 

Osoby przybywające z krajów tzw. czerwonej strefy (poza pewnymi wyjątkami) są zobowiązane do poddania się samoizolacji. W tzw. czerwonej strefie jest 70 krajów, w tym spośród tych sąsiadujących z Ukrainą - Rumunia, Rosja i Mołdawia, zwraca uwagę Interfax-Ukraina.

 

Na Ukrainie zakaziły się 87 872 osoby

 

Wcześniej, jak przypomina "Europejska Prawda", obowiązywały dwa kryteria kwalifikacji krajów do tzw. czerwonej i zielonej strefy. Po pierwsze, do krajów tzw. czerwonej strefy trafiały państwa, w których liczba nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców przez poprzednie 14 dni przewyższała taką liczbę na Ukrainie, a po drugie, jeśli przyrost liczby zakażonych w ciągu 14 dni przewyższał ten wskaźnik za poprzedzające 14 dni o 30 proc.

 

Na Ukrainie jest 39 064 aktywnych przypadków SARS-CoV-2. Łącznie koronawirusem w tym kraju zakaziły się 87 872 osoby, a zmarło 2 011 chorych.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie