Premier ogłosi w piątek program wsparcia dla Białorusinów

Polska
Premier ogłosi w piątek program wsparcia dla Białorusinów
AP
Sytuacja na Białorusi będzie jednym z tematów rozmów premiera Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Mike'em Pompeo

Premier Mateusz Morawiecki przedstawi w piątek w Sejmie rządowy projekt "Solidarni z Białorusią", którego celem jest pomoc dla represjonowanych w tym kraju - poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Według harmonogramu, posiedzenie Sejmu rozpocznie się w piątek o godz. 10 od pierwszego czytania projektu dotyczącego wsparcia polskich opozycjonistów antykomunistycznych.

 

Podczas posiedzenia premier ma przedstawić projekt wsparcia "Solidarni z Białorusią".

 

ZOBACZ: Szef MSW Białorusi przeprasza. "Biorę odpowiedzialność i składam przeprosiny"

 

O samym projekcie informował PAP jeszcze w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Ma on dotyczyć wsparcia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz pomocy dla represjonowanych w tym kraju, w tym relegowanych z uczelni wyższych.

 

Jak dodał, sytuacja na Białorusi będzie jednym z tematów rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Mike'em Pompeo podczas jego piątkowej wizyty w Warszawie.

 

ZOBACZ: "Do rana wypuścimy wszystkich". Noc oczekiwania pod mińskim aresztem

 

Protesty na Białorusi trwają od niedzieli, kiedy to ogłoszone zostały pierwsze wyniki exit poll wyborów prezydenckich. Oficjalne wyniki potwierdziły zwycięstwo rządzącego krajem od 1994 r. prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który zdobył 80,23 proc. głosów. Jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 9,9 proc.

 

Przedstawiciele wielu państw, w tym UE, a także administracja amerykańska zwracają uwagę, że wybory nie były przeprowadzone zgodnie z demokratycznymi standardami międzynarodowymi. Protesty Białorusinów w Mińsku i całym kraju są brutalnie pacyfikowane przez służby. W nocy z czwartku na piątek białoruskie władze zaczęły zwalniać zatrzymanych podczas protestów.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie