Będą fotoradary na Moście Poniatowskiego. Sześć urządzeń w ciągu kilku miesięcy

Polska
Będą fotoradary na Moście Poniatowskiego. Sześć urządzeń w ciągu kilku miesięcy
zdm.waw.pl
Most Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie

Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich, po otrzymaniu pozytywnej opinii konserwatora zabytków, rozpisał przetarg na sześć fotoradarów, które zostaną zamieszczone na Moście Poniatowskiego. Montaż będzie możliwy w ciągu najbliższych miesięcy. To poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu - podkreśla ZDM.

ZDM w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej zwraca uwagę, że Most Poniatowskiego to popularna przeprawa pod wieloma względami. Z jednej strony stanowi bezpośrednie połączenie z centrum miasta, pozwala uniknąć pokonywania różnicy poziomów między brzegiem Wisły a szczytem skarpy, a z drugiej - latem jest oblegany przez rowerzystów i pieszych.

 

ZOBACZ: Tragiczny wypadek pod Mostem Poniatowskiego. Kierowca nie żyje

 

Poza tym - czytamy - to długi, raczej prosty odcinek drogi z dwoma pasami ruchu w obydwu kierunkach, z buspasem, linią tramwajową i wąskimi chodnikami. "To wreszcie obiekt zabytkowy, w dodatku o skomplikowanej budowie zjazdów, co w praktyce uniemożliwia podwieszenie pod mostem kładki rowerowej, na wzór tej, którą zbudowaliśmy pod mostem Łazienkowskim" - wskazano w komunikacie.

 

Poprawa bezpieczeństwa

 

Poprawa bezpieczeństwa na moście to zdaniem ZDM kwestia niezbędna, lecz skomplikowana. "Podstawą jest skłonienie wszystkich kierowców do przestrzegania ograniczenia prędkości do 50 km/h, a miejscami do 40 km/h – dziś nagminnie ignorowanego" - wyjaśnia Zarząd. Zmiany w ocenie miasta pozwoliłyby egzekwować od rowerzystów jazdę po jezdni.

 

ZOBACZ: Warszawa: zderzenie czterech samochodów na Moście Poniatowskiego. Duże utrudnienia w ruchu

 

"Miasto opłaca dodatkowe patrole policji, które kontrolują prędkość na moście, ale to rozwiązanie prowizoryczne. Stąd konieczność montażu automatycznych urządzeń kontroli prędkości. Warszawski samorząd od kilku lat nie może z nich korzystać. Przepisami ustawy to prawo przeniesiono na Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Dlatego chcemy kupić urządzenia i przekazać je w użytkowanie do GITD w ramach systemu CANARD" - czytamy w komunikacie.

 

ZDM przypomina, że fotoradary są alternatywą dla odcinkowego pomiaru prędkości, na które dwa przetargi ogłoszono w roku ubiegłym. Miasto jednak - jak tłumaczy - napotkało w przypadku tych przetargów na "niespodziewane trudności uniemożliwiające realizację takiej inwestycji". Jak wskazuje, certyfikowany sprzęt oferuje tylko jedna firma, która zaproponowała cenę znacznie przekraczającą założenia miasta.

 

Montaż w ciągu kilku miesięcy

 

Stąd - wyjaśnia - przetarg na fotoradary. Zanim go jednak ogłoszono, na lokalizację urządzeń musiał się zgodzić Wojewódzki Konserwator Zabytków. Przetarg miasto zatem rozpisało po uzyskaniu takiej zgody. Montaż urządzeń spodziewany jest w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

 

"Będzie sześć nowych urządzeń, po trzy po północnej i południowej stronie mostu, m.in w pobliżu wieżyc i przystanków tramwajowych po lewobrzeżnej stronie" - zapowiada ZDM. "Ogłoszenie o przetargu przekazaliśmy do publikacji w europejskim dzienniku zamówień publicznych (TED) i niedługo opublikujemy na naszej stronie" - dodaje.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie