Warszawa: Pasikowski zabiera Most Poniatowskiego na 18 godzin. Trzeba nakręcić sceny do "Kuriera"

Kultura
Warszawa: Pasikowski zabiera Most Poniatowskiego na 18 godzin. Trzeba nakręcić sceny do "Kuriera"
commons.wikimedia.org/A.Osytek/(CC BY-SA 3.0 PL)

Jedna z głównych warszawskich przepraw przez Wisłę zostanie całkowicie zamknięta w niedzielę po północy i będzie niedostępna do godziny 18. Most Poniatowskiego został wynajęty przez ekipę reżysera Władysława Pasikowskiego, która będzie tam kręcić ujęcia do filmu "Kurier" opowiadającego historię życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

"Od północy do 18:00 przeprawa będzie całkowicie wyłączona z ruchu" - poinformował stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego.

 

Bez aut, komunikacji zbiorowej i pieszych

 

Zamknięte dla ruchu będą obydwie jezdnie Al. Jerozolimskich od ronda gen. Ch. de Gaulle’a. Oznacza to, że nie będzie można pojechać do Wisłostrady ani wjechać z Wisłostrady na most lub w kierunku centrum. Mostem nie przejdą także piesi.

 

- Żyjemy w stolicy, więc czasem zdarzają się duże produkcje filmowe - powiedziała "Gazecie Wyborczej" Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

 

Utrzymana ma być po stronie praskiej możliwość wjechania z Wału Miedzeszyńskiego w będąca przedłużeniem mostu aleję Poniatowskiego w kierunku ronda Waszyngtona lub zjechania z alei Poniatowskiego na Wał Miedzeszyński i Wybrzeże Szczecińskie - poinformował serwis metrowarszawa.gazeta.pl.

 

ZTM wprowadził duże zmiany w kursowaniu komunikacji zbiorowej.

 

Tramwaje linii 7 i 25 skręcą na rondzie z al. Zielenieckiej w al. J. Waszyngtona i dalej pojadą ul. Grochowską do pętli Gocławek. Linie 9 i 22 będą kończyły kursowanie na pl. S. Starynkiewicza. Tramwaje linii 24 z ul. Towarowej pojadą w ul. Grójecką i dalej do pętli Banacha. Linia turystyczna T będzie kursowała na zmienionej trasie ulicami: Towarowa - Okopowa - Z. Słomińskiego - most Gdański - S. Starzyńskiego - Jagiellońska - Ratuszowa - Targowa - 11 Listopada - Stalowa - Czynszowa.

 

Autobusy linii 111 i 166 pojadą objazdem przez most Świętokrzyski, tam trafi takze nocna linia N24. Linie: 158, 507, 517 i nocne N22 oraz N72 będą jechać mostem Łazienkowskim i Trasą Łazienkowską. Z kolei autobusy linii 117 pojadą do przystanku Metro Stadion Narodowy, a 521 zakończą kursowanie na rondzie Wiatraczna.

 

Zastępczą linią Z-9 na drugą stronę


Uruchomiona zostanie zastępcza linia Z-9 kursująca na trasie: pl. G. Narutowicza - Grójecka - Al. Jerozolimskie - Nowy Świat - pl. Trzech Krzyży - Al. Ujazdowskie - pl. Na Rozdrożu - Trasa Łazienkowska - most Łazienkowski - Wał Miedzeszyński - al. J. Poniatowskiego - al. J. Waszyngtona - Grenadierów - Grochowska - rondo Wiatraczna.

 

"Wszystko z powodu ekipy filmowej, która na cały dzień wynajęła Most Poniatowskiego na plan zdjęciowy. Na objazdy zostaną skierowane nie tylko samochody, ale też komunikacja publiczna. Dojazd do centrum będzie utrudniony nie tylko z Pragi, ale też Ochoty - tramwaje zawrócą na placu Starynkiewicza" - informuje stowarzyszenie Miasto Jest Nasze".

 

 

Bollywood i Kurier z Warszawy

 

 

Współproducentem najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Radiu RMF FM filmowiec powiedział, że kina inspirowanego misja Jana Nowaka-Jeziorańskiego "nie wymyśliliby scenarzyści Bonda". Przyznał, że chce "opowiedzieć sensacyjną, ale prawdziwa historię w nowoczesny sposób, korzystając z osiągnięć stylistyki filmów przygodowo-sensacyjnych". Film, którego Pasikowski jest także scenarzystą ma mieć premierę w 2019 roku.

 

Producentem jest Scorpio Studio, które ma na koncie m.in. film "Jack Strong" z Marcinem Dorocińskim w roli Ryszarda Kuklińskiego.

 

Jan Nowak-Jeziorański zmarł w 2005 roku. Były dyrektor Radia Wolna Europa podczas okupacji hitlerowskiej, jako wysłannik Armii Krajowej do władz polskich poza krajem, wywiózł z Polski mikrofilmy, które zawierały dokumentację Powstania Warszawskiego. Dostarczył do Londynu setki dokumentów i zdjęć.

 

Ostatnia równie duża produkcja gościła w Warszawie w 2014 roku. Indyjski producent z Bollywood wynajął wiadukty przy Dworcu Centralnym, z kolei na Moście Gdańskim nagrana została scena wjechania autobusu do rzeki.

 

Informacje Zarządu Transportu Miejskiego o szczegółach zamknięcia Mostu Poniatowskiego można przeczytać tutaj.

 

 

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie