Ministrowie państw UE spotkają się ws. Białorusi. Apelowała o to Polska

Świat
Ministrowie państw UE spotkają się ws. Białorusi. Apelowała o to Polska
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Na Białorusi od kilku dni trwają protesty po wyborach prezydenckich

W odpowiedzi na apel Polski w najbliższy piątek odbędzie się nadzwyczajna wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw UE poświęcona sytuacji na Białorusi - podało polskie MSZ na Twitterze. Piątkowe spotkanie dotyczyć będzie także Turcji, Wenezueli i wydarzeń w Libanie.

 

Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde powiedziała w środowym wywiadzie dla szwedzkiego radia, że dyskusje będą dotyczyły kwestii ewentualnych sankcji na Białoruś.

 

"Nikt nie lekceważy tego, co dzieje się na Białorusi"

 

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat sytuacji na Białorusi. Z kolei minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. Nad zorganizowaniem rozmów ministrów spraw zagranicznych pracowali też polscy dyplomaci w Brukseli.

 

Polska zabiega również o zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu UE ws. Białorusi. W tej sprawie trwają rozmowy między państwami członkowskimi. Szef Rady Europejskiej Charles Michel przekazał polskim władzom, że temat Białorusi pojawi się na wrześniowym szczycie unijnym w Brukseli.

 

ZOBACZ: "Wybory na Białorusi nie były uczciwe". UE wzywa do uwolnienia zatrzymanych

 

- Kilka państw członkowskich naciskało na zwołanie Rady UE ds. zagranicznych i udało się przekonać pozostałe. Kwestia zorganizowania nadzwyczajnego szczytu UE ciągle jest na stole i jest poważanie rozważana. Nikt nie lekceważy tego, co dzieje się na Białorusi - powiedział w środę jeden z unijnych dyplomatów.

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kwestia sytuacji na Białorusi pojawi się także na sierpniowym, nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Berlinie (Radzie UE ds. zagranicznych).

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie