Niemcy: To, skąd otrzymujemy energię, jest naszą suwerenną decyzją

Świat
Niemcy: To, skąd otrzymujemy energię, jest naszą suwerenną decyzją
Polsat News
Ministrowie omawiali kwestię ukończenia gazociągu Nord Stream 2

Wybór źródeł energii jest suwerenną decyzją Niemiec, żaden kraj nie ma prawa dyktować Europie polityki energetycznej, używając gróźb - powiedział we wtorek w Moskwie szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas po rozmowach z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Ministrowie dyskutowali także na temat gazociągu Nord Stream 2

- To, skąd otrzymujemy energię, jest naszą suwerenną decyzją. Żaden kraj nie ma prawa dyktować z użyciem gróźb europejskiej polityki energetycznej - oświadczył Maas na wspólnej konferencji prasowej z Ławrowem.

 

ZOBACZ: Ekolodzy złożyli pozew o anulowanie zgody na użytkowanie Nord Stream 2

 

Dodał, że "dla nas, rządu Niemiec, więzi transatlantyckie - nie tylko teraz, ale i na przestrzeni wielu lat - mają szczególne znaczenie. Nie tylko dla nas, ale też ogółem dla Europy. Są one głębsze od jakiejkolwiek koniunktury politycznej. Niemniej musimy stwierdzić, że sankcje pomiędzy partnerami - to rzeczywiście niesłuszna i fałszywa droga - mówił Maas.

 

Kwestia Nord Sream 2

 

Rosyjski minister potwierdził po rozmowach, że wraz z Maasem omówił kwestię ukończenia gazociągu Nord Stream 2. "Uwzględniliśmy oczywiście bezprecedensowe naciski w postaci sankcji ze strony USA" - relacjonował Ławrow. Zapewnił, że Rosja docenia "pryncypialne stanowisko Berlina", który popiera inicjatywę gazociągu. Ławrow określił projekt jako "inicjatywę wyłącznie komercyjną".

 

ZOBACZ: Izba Reprezentantów za poprawką przewidującą sankcje wobec Nord Stream 2

 

Szef MSZ Rosji powiedział, że "pragmatyzm wymaga podtrzymywania kontaktów" ze Stanami Zjednoczonymi, ale oskarżył Waszyngton, że nie waha się przed użyciem żadnych metod, co - według niego - "potwierdza właśnie sytuacja wokół Nord Stream 2".

 

Gazociąg "w najbliższym czasie"

 

Prezes współfinansującej budowę gazociągu Nord Stream 2 niemieckiej spółki Uniper przyznał we wtorek, że nie da się wykluczyć, iż z powodu sankcji USA inwestycja ta nie zostanie ukończona i trzeba będzie umorzyć zaciągnięte na jej realizację pożyczki.

 

ZOBACZ: Dyrektywa gazowa. Sąd UE odrzucił skargę Nord Streamu

 

- Naciski jeszcze się zwiększyły. Najgorszym przypadkiem byłoby oczywiście to, gdyby (Nord Stream 2) nie został ukończony i pojawiłby się wtedy problem, czy możemy odzyskać nasze pieniądze, czy też nie - powiedział Andreas Schierenbeck. Dodał, że oczekuje, iż budowa zostanie zrealizowana w całości.

 

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow wyraził przekonanie, że projekt gazociągu Nord Stream 2 zostanie ukończony i że nastąpi to "w najbliższym czasie".

 

ZOBACZ: Nord Stream 2 nie zostanie wyłączony spod prawa UE. Rosja rozważa apelację

 

Rosyjski minister powiedział, że uczestnicy z Rosji i Niemiec "nastawieni są na ukończenie projektu". Dodał następnie: "jak rozumiem, są podstawy, by uważać, że zostanie to uczynione w najbliższym czasie".

 

Sprawa Białorusi

 

Na konferencji prasowej w Moskwie Maas wezwał Białoruś do bezwłocznego uwolnienia zatrzymanych uczestników protestów powyborczych. "Apelujemy o to, by ludzie, którzy pokojowo, korzystając ze swoich praw demokratycznych, wyszli na ulice zostali bezzwłocznie uwolnieni" - powiedział. Zaznaczył, że dotyczy to również dziennikarzy zatrzymanych w trakcie protestów.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie