"Mińsk, Warszawa - wspólna sprawa". Opozycja zabiera głos ws. sytuacji na Białorusi

Świat
"Mińsk, Warszawa - wspólna sprawa". Opozycja zabiera głos ws. sytuacji na Białorusi
facebook.com/warszawa
PKiN w Warszawie oświetlony barwami Białorusi

Mińsk, Warszawa - wspólna sprawa. W ostatnich dniach chyba bardziej niż kiedykolwiek. Dość już brutalności władzy i nachalnej propagandy! Pełna solidarność z walczącymi o wolność, godność, normalność! - napisał w poniedziałek na Twitterze prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

Były szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna również odniósł się na Twitterze do wydarzeń na Białorusi. "Determinacja Białorusinów spotkała się z brutalną i bezwzględną reakcją reżimu. Konieczna jest interwencja Komisji Europejskiej, Rady Europy i Parlamentu Europejskiego. Tak, jak w przypadku Ukrainy i Gruzji, to polski prezydent i rząd powinni inicjować aktywność Europy".

 

ZOBACZ: "To jest prawdopodobnie początek końca". Ekspert o sytuacji na Białorusi

 

 

Według wstępnych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi podanych w poniedziałek przez Centralną Komisje Wyborczą urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka otrzymał 80,2 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska - 9,9 proc.

 

Starcia z milicją

 

"Mińsk, Warszawa - wspólna sprawa. W ostatnich dniach chyba bardziej niż kiedykolwiek. Dość już brutalności władzy i nachalnej propagandy! Pełna solidarność z walczącymi o wolność, godność, normalność!" - napisał Rafał Trzaskowski.

 

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki apeluje o zwołanie szczytu ws. Białorusi

 

Demonstracje protestacyjne i starcia z milicją wybuchły w Mińsku po ogłoszeniu w niedzielę wieczorem wyników oficjalnego badania exit poll. Demonstracje odbyły się także w kilku innych miastach Białorusi.

 

"Tak nie zachowuje się władza pewna, że ma 80% głosów. Tak zachowuje się władza, która boi się, że wypłyną prawdziwe wyniki głosowania" - napisał Maciej Gdula (Lewica).

 

 

Białoruskie służby siłowe potwierdziły zastosowanie "specjalnych środków" przeciwko uczestnikom demonstracji w Mińsku - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek rzeczniczka MSW Białorusi Olga Czemodanowa.

 

"Oczekuję od polskiego rządu i Prezydenta bardzo aktywnej polityki w kwestii Białorusi. Powinnismy byc inicjatorem zarówno działań UE w tej sprawie, jak i wykorzystać kontakty z USA. Bądźmy #SolidarnizBiałorusia" - napisała Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

 

 

Deklaracja wsparcia

 

"Polski rząd powinien wspierać demokrację białoruską i mobilizować dyplomacje państw UE i Stanów Zjednoczonych do aktywności. W kluczowych dla bezpieczeństwa Polski i Europy sprawach nie ma miejsca na polityczne podziały, dlatego deklaruję wsparcie i apeluję o pilne zwołanie" - napisał szef PO Borys Budka. 

 

ZOBACZ: Co powinna zrobić Polska ws. Białorusi? Bosak: spokojnie obserwować

 

 

Centrum Wiasna podało w poniedziałek, że co najmniej jedna osoba zginęła, 120 zatrzymano w starciach policji z demonstrantami po wyborach prezydenckich. "Co najmniej 120 osób jest zatrzymanych, ale to są dane wstępne" - dodał Stefanowicz. Centrum Wiasna ogłosiło w internecie listę osób zatrzymanych na terenie całej Białorusi, na której jest 140 nazwisk. Jednak zatrzymanych jest o wiele więcej - twierdzą obrońcy praw człowieka.

 

"Polska, Europa i świat muszą zareagować"

 

"Polska, Europa i świat muszą zareagować. Białorusinki i Białorusini nie mogą w tej dramatycznej walce zostać pozostawieni sami sobie!" - napisał poseł PO Michał Szczerba.

 

 

Państwowy Komitet Śledczy Białorusi poinformował w poniedziałek, że wszczął sprawę karną dotyczącą masowych zamieszek i użycia przemocy wobec przedstawicieli władz. Wielu z podejrzanych już zatrzymano, ludzie ci znajdowali się w stanie upojenia alkoholowego - oświadczył szef Komitetu Śledczego Iwan Naskiewicz. "Organy ochrony prawa podejmą wszelkie możliwe środki w celu obrony ustroju konstytucyjnego" - ostrzegł.

 

"Najgłębszy interes Polski"

 

"Demokratyczna Białoruś jest w najgłębszym interesie Polski. Wszyscy powinnismy wspierać aspiracje narodu białoruskiego w dążeniu do wolności, któremu daje on dziś wyraz. Białorusini walczą o swoją przyszłość i miejsce w demokratycznej rodzinie wolnego świata #SolidarnizBiałorusią" - napisał marszałek Senatu Tomasz Grodzki. 

 

 

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zaapelował w liście do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

 

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej kancelarii premiera podkreślono, że po wyborach prezydenckich na Białorusi, jakie zostały przeprowadzone w niedzielę, władza użyła siły przeciwko swoim obywatelom, którzy domagają się zmian w kraju. "Musimy solidarnie wesprzeć Białorusinów w ich dążeniu do wolności. Stąd też inicjatywa szefa polskiego rządu, aby nad tą sprawą pochyliła się Rada Europejska" - czytamy w komunikacie.

msl/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie