Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/STR
Pandemia koronawirusa na świecie nie ustępuje

Liczba oficjalnie zarejestrowanych przypadków koronawirusa w Brazylii od wybuchu pandemii wzrosła do 3 035 422 a zgonów do 101 049. Więcej zakażeń i zgonów jest tylko w USA. Trzeci na liście jest Meksyk, gdzie w ciągu minionej doby potwierdzono ponad cztery tysiące nowych przypadków zakażeń, zmarły kolejne 292 osoby. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek o pierwszym znaczącym wzroście liczby osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa od zakończenia blokady w tym kraju. Liczba osób w szpitalach wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 180 do 5045.

Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła w poniedziałek 20 mln według obliczeń agencji Reutera. USA, Brazylia i Indie odpowiadają za ponad połowę zdiagnozowanych infekcji. Bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wynosi ponad 728 tys.

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 21 zgonów na Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 816 - poinformował w poniedziałek brytyjski rząd.

Od poniedziałku Paryż, podobnie jak 1,4 tys. francuskich gmin, wprowadził obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu w 100 miejscach, gdzie jest najwięcej pieszych - na ulicach handlowych oraz w strefach turystycznych i wypoczynkowych.

PAP/EPA/Julien de Rosa

Kalle Berglund był w marcu pierwszym szwedzkim sportowcem, u którego stwierdzono koronawirusa. W poniedziałek ustanowił rekord kraju w biegu na 2000 metrów należący od 45 lat do Andersa Gaerderuda.

Hiszpańscy naukowcy opracowali studium, z którego wynika, że osoby zamieszkujące biedniejsze dzielnice miasta są bardziej podatne na zachorowanie na Covid-19. Badanie przeprowadzono w Barcelonie.

Na obecność koronawirusa wykonano dotąd ponad 2 mln 230 tys. testów, najwięcej – ponad 530 tys. w woj. mazowieckim, w woj. śląskim ok. 252 tys., i w wielkopolskim – 218 tys. – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Kilka ustaw związanych ze skutkami pandemii Covid-19 znalazło się w porządku obrad rozpoczynającego się we wtorek trzydniowego posiedzenia Senatu. Wśród rozpatrywanych aktów prawnych będą m.in. ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu oraz o pracownikach delegowanych.

Wskaźnik reprodukcji koronawirusa wzrósł w Danii do 1,4 - poinformował w poniedziałek duński minister zdrowia Magnus Heunicke, który ostrzegł, że epidemia ponownie się rozprzestrzenia.

Cztery osoby zmarły ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 259 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zahamowany został przyrost następnych infekcji; w poprzednich dniach było ich od ponad 550 do ok. 460.

Brytyjski premier Boris Johnson powtórzył w poniedziałek, że ostatnią rzeczą, jaką chce robić w przypadku wybuchu nowych ognisk epidemii jest zamykanie szkół, a powrót uczniów do szkół jest moralnym obowiązkiem.

Licznym w ostatnich tygodniach akcjom służącym upamiętnieniu osób zmarłych wskutek epidemii koronawirusa towarzyszą w Hiszpanii również akty wandalizmu. Na początku sierpnia zniszczone zostały dwa pomniki poświęcone ofiarom Covid-19 we wschodniej części kraju.

Cztery osoby z personelu i jeden podopieczny, to pierwsi ozdrowieńcy z Domu Opieki "Jestem" w Grobli, będącego jednym z ognisk koronawirusa w Małopolsce. Kilkadziesiąt kolejnych osób oczekuje na wykonanie końcowego testu na obecność Covid-19.

176 litrów krwi oraz 32 litry osocza, pomocnego przy leczeni chorych na COVID-19, oddali w ostatnich dniach pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W dwudniowej akcji, zorganizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, wzięło udział ponad pół tysiąca górników.

Władze Egiptu wprowadziły obowiązek okazywania negatywnych wyników testów PCR na COVID-19 przez podróżnych wjeżdżających do kraju - poinformował w poniedziałek polski resort dyplomacji za pośrednictwem platformy "Polak za granicą".

PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM

Na walkę z pandemią koronawirusa potrzebne są miliardy dolarów, a zebrano tylko 10 proc. tej sumy - oświadczył w poniedziałek szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, wzywając do zwiększenia wysiłku finansowego w walce z pandemią.

U jednego z pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie potwierdzono zakażenie koronawirusem - podał MUW. W związku z tym wydział od środy zaprzestanie przyjmowania klientów i przyjmowania bezpośrednio nowych wniosków.

Belgia oddala się od drugiej fali pandemii, jednak nadal notuje dużo infekcji. Rozprzestrzenianie się koronawirusa mimo to zwalnia - poinformował w poniedziałek belgijskie centrum kryzysowe. Rzeczniczka międzyfederalnego centrum kryzysowego Frederique Jacobs przedstawiła w poniedziałek aktualne dane dotyczące Covid-19 w kraju i wskazała, że rozprzestrzenianie się koronawirusa ponownie zwalnia. „Jeśli nadal będziemy przestrzegać środków, oddalamy się od drugiej fali" - powiedziała. W minionym tygodniu zakażało się średnio 580 osób dziennie. To daje w sumie 4061 nowych przypadków zarejestrowanych w ciągu 7 dni, co oznacza 16-procentowy wzrost liczby zakażeń w ciągu jednego tygodnia.

Podczas drugiej fali Covid-19 Litwa nie zamierza wstrzymywać gospodarki ani poszczególnych jej sektorów. Priorytetem będzie ochrona, a nie zakazy – oznajmił w poniedziałek litewski premier Saulius Skvernelis. "W celu opanowanie drugiej fali koronawirusa nie planujemy wstrzymywać całej gospodarki ani poszczególnych jej sektorów" - napisał na Facebooku szef rządu. Podkreślił, że w warunkach "nowej rzeczywistości obierzemy drogę +bezpiecznej aktywności+, czyli prawidłowego noszenia maseczek, dezynfekcję, utrzymywanie społecznego dystansu i inne środki przewidziane w strategii zarządzania Covid-19".

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii odnotowano tylko 53 nowe infekcje koronawirusem - poinformował w poniedziałek resort zdrowia. Branża turystyczna krytykuje metodologię rządowych statystyk, która - jej zdaniem - odstrasza zagranicznych turystów. Od początku epidemii w Bułgarii zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u 13 396 osób, z których 447 zmarło, w tym dwie w ciągu ostatnich 24 godzin - czytamy w komunikacie ministerstwa. Dodano, że 7772 pacjentów wyzdrowiało, a aktywnych przypadków jest 5177. W szpitalach leczonych jest 849 chorych na Covid-19, z których 54 przebywa na oddziałach intensywnej terapii. 

Na ten moment nie ma wysokiego prawdopodobieństwa, by do listy powiatów z restrykcjami dołączyło jakiekolwiek miasto wojewódzkie - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Więcej informacji tutaj.

Od soboty nieznacznie zmniejsza się liczba górników zakażonych koronawirusem - wynika z danych śląskich kopalń. W ostatnich dniach ozdrowieńców przybywa szybciej niż nowych przypadków zakażenia. W poniedziałek poinformowano o 15 nowych zachorowaniach, a wyzdrowiało 28 osób.

Dzięki kolejnym ozdrowieńcom, w poniedziałek spadła ogólna liczba górników chorych na COVID-19. Z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się obecnie 1 251 górników z trzech spółek węglowych - o 13 mniej niż w sobotę i 28 mniej niż w piątek, kiedy wzrost zachorowań był rekordowy.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 2 mln 234 tys. 383 próbki, pobrane od 2 mln 138 tys. 021 osób - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 14,9 tys. testów - przekazał resort.

U 37 pracowników zakładu uboju i rozbioru wołowiny w wielkopolskim Liskowie stwierdzono koronawirusa – poinformowała w poniedziałek z zastępca dyrektora kaliskich służb sanitarnych Anna Napierała. Zakład nie wstrzymał na razie produkcji.

Kierownictwo zakładu zdecydowało o komercyjnym przebadaniu wszystkich 219 pracowników, kiedy C0VID-19 wykryto u czterech pracowników.

Trzech chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i wykryto 35 nowych zakażeń koronawirusem.

Od początku pandemii stwierdzono na Węgrzech 4 731 zakażeń koronawirusem, przy czym w ostatnich dniach liczba nowych przypadków rośnie: w niedzielę było ich 43, a w sobotę 32.

Do tej pory zmarło na Węgrzech 605 chorych na Covid-19, a 3525 osób zostało wyleczonych.

Mamy 619 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej pozytywnych testów wyszło w województwach śląskim i małopolskim.

Resort dodał, że na Covid-19 zmarło dwóch kolejnych pacjentów.

Łącznie do tej pory wróciło do zdrowia 36 tys. 877 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 tys. 929 chorych. Pod respiratorem jest 71 pacjentów – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

W Rosji liczba przypadków śmiertelnych Covid-19 sięgnęła w poniedziałek 15 001 po tym, jak w ciągu minionej doby zmarło 70 osób. Wykryto w ciągu ostatnich 24 godzin 5 118 nowych zakażeń. Bilans zachorowań w Rosji wynosi teraz 892 654.

Dobowy przyrost zachorowań jest niższy, niż dzień wcześniej, gdy wykryto ich 5 189. Wyzdrowiało w ciągu minionej doby 3 259 osób, a od początku pandemii - 696 681.

Na Ukrainie w ciągu minionej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 1008 osób, 25 chorych na Covid-19 zmarło, a za wyzdrowiałych uznano 387 pacjentów - poinformował w poniedziałek minister ochrony zdrowia tego kraju Maksym Stepanow.

Liczba aktywnych przypadków w porównaniu do poprzedniego dnia wzrosła o prawie 600 - do 35 676. Łączny bilans zainfekowanych SARS-CoV-2 wzrósł do 81 957, a wyzdrowień - do 44 359. Od początku epidemii zmarły na Ukrainie 1922 osoby chore na Covid-19.

Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Więcej informacji tutaj.

Uczelnie przygotowują różne scenariusze tego, jak zorganizować pracę w nowym roku akademickim. Często decydują się na zajęcia w trybie mieszanym: wykłady - online, a ćwiczenia i warsztaty - stacjonarnie. Część uczelni ostateczną decyzję odkłada jednak na wrzesień.

W październiku rozpoczyna się nowy rok akademicki. Do 30 września obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zakłada ono - w dużym skrócie - że zajęcia dla studentów i doktorantów powinny odbywać się zdalnie wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe.

Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła o 436 do 216 327 - wynika z danych, które opublikował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Jedna osoba zmarła na Covid-19, zwiększając łączny bilans ofiar śmiertelnych w RFN do 9197.

Około 600 zakażonych wyzdrowiało, zwiększając łączną liczbę osób, które wyszły z Covid-19, do ok. 197 400 - informuje RKI.

Zachowanie młodzieży w czasach pandemii budzi teraz największe zaniepokojenie we Włoszech. Powodem alarmu jest tzw. Movida, czyli nocne życie na placach i przed lokalami oraz beztroskie zagraniczne wakacje. Młodzi Włosi często wracają do kraju z koronawirusem.

Choć w niedzielę zanotowano najniższą od lutego liczbę zmarłych osób na Covid-19 - tylko dwie, to rośnie niepokój z powodu rejestrowanej codziennie liczby nowych przypadków infekcji. W ostatnich dniach zaczęła ona wzrastać i waha się od ponad 300 do około 550. Spada jednocześnie średni wiek osób, u których SARS-CoV-2 jest wykrywany. To obecnie około 40 lat.

W ciągu ubiegłych 24 godzin zanotowano w Brazylii 23 010 nowych przypadków koronawirusa i 572 kolejnych zgonów - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.

Liczba oficjalnie zarejestrowanych przypadków koronawirusa w Brazylii od wybuchu pandemii wzrosła do 3 035 422 a zgonów do 101 049. Więcej zakażeń i zgonów jest tylko w USA.

O 4 376 kolejnych przypadkach infekcji koronawirusem i 292 nowych zgonach poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia Meksyku. Dane te swiadczą, że pandemia w tym kraju nie wykazuje oznak słabnięcia.

Łączna liczba zakażonych, według oficjalnych danych, wzrosła do 480 276 a zgonów do 52 298.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi może być gotowa już pod koniec tego lub na początku przyszłego roku - powiedziała unijna komisarz UE ds. Zdrowia Stella Kyriakides.

- Chociaż prognozowanie jest obecnie ryzykowne, mamy dobre informacje, że pierwsza szczepionka będzie dostępna pod koniec tego lub na początku przyszłego roku - powiedziała Kyriakides niemieckiej gazecie Handelsblatt w wywiadzie opublikowanym w niedzielę, który został zacytowany przez portal "Politico".

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie