Premier Kanady został zapytany o sytuację w USA. 21 sekund ciszy

Świat
Premier Kanady został zapytany o sytuację w USA. 21 sekund ciszy
AP/CTV
Premier Kanady Justin Trudeau

21 sekund - tyle zajęło premierowi Kanady Justinowi Trudeau znalezienie odpowiednich słów, by odpowiedzieć na pytanie o zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa, że wyśle wojsko przeciwko protestującym w Waszyngtonie po śmierci czarnoskórego George’a Floyda. W końcu Trudeau wycedził: "Kanadyjczycy z przerażeniem obserwują wydarzenia w Stanach Zjednoczonych".

Zarzewiem protestów, które rozgorzały w kilkudziesięciu amerykańskich miastach, w tym w Waszyngtonie, stało się zabójstwo pod koniec maja w Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda. Dla wielu obywateli zabicie go przez policję to nie odosobniony incydent, ale przykład systemowego przyzwolenia na przesadną agresję policji, szczególnie wobec Afroamerykanów.

 

ZOBACZ: #MuremZaKościuszką - akcja Polsat News

 

Po poniedziałkowej deklaracji Donalda Trumpa o zmobilizowaniu wojska, siły bezpieczeństwa w amerykańskiej stolicy egzekwowały godzinę policyjną i przerwanie demonstracji. W niektórych miejscach dochodziło do starć z protestującymi.

 

O wydarzenia w USA i groźbę wysłania wojska przeciwko protestującym został zapytany premier Kanady Justin Trudeau. Aby odnieść się do tej sprawy, szef kanadyjskiego rządu potrzebował 21 sekund. W tym czasie na jego twarzy było widać wyraźne zakłopotanie. 

 

- Z przerażeniem i konsternacją obserwujemy wydarzenia w Stanach Zjednoczonych. To czas, by zjednoczyć ludzi, to czas, by słuchać, by wyciągnąć wnioski do czego prowadzi trwająca lata i dekady niesprawiedliwość - odpowiedział.

Jak dodał, nadszedł czas, aby także i Kanadyjczycy zrozumieli, jakie stoją przed nimi wyzwania, bowiem dyskryminacji doświadczają również kanadyjscy czarnoskórzy. 

 

- W Kanadzie występuje systemowa dyskryminacja (...) Musimy stać się sojusznikami w walce z dyskryminacją i ciężko pracować, aby to naprawić - podkreślił Trudeau.

zdr/luq/ Los Angeles Times, Associated Press
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie