Mike Pompeo odwiedzi Polskę. Jest data

Świat
Mike Pompeo odwiedzi Polskę. Jest data
PAP/EPA/GREG NASH / POOL
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w środę, że w poniedziałek udaje się w podróż do Czech, Słowenii, Austrii oraz Polski, nazywając te państwa "przyjaciółmi Ameryki". Jak poinformowała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher wizyta odbędzie się 15 sierpnia.

- Oczekuję, że będzie to bardzo ważna i produktywna podróż - powiedział Pompeo na konferencji prasowej w Departamencie Stanu. Szef amerykańskiej dyplomacji nie podał więcej szczegółów na temat swych wizyt w czterech krajach europejskich.

 

Wizyta w rocznicę Bitwy Warszawskiej

 

Jak poinformowała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher wizyta odbędzie się 15 sierpnia.

 

 

O tym, że w przyszłym tygodniu Pompeo przyjedzie do Europy Środkowo-Wschodniej, w tym do Polski, informował wcześniej portal Politico. Rozmowy dotyczyć mają przegrupowań amerykańskich żołnierzy w Europie, sieci 5G oraz Chin.

 

Wycofanie wojsk z Niemiec

 

Wizyta ma mieć miejsce po tym, gdy w zeszłym tygodniu Pentagon przedstawił plan przeniesienia prawie 12 tys. żołnierzy amerykańskich z Niemiec. Politico informuje, że w Europie istnieją jednak obawy, że Stany Zjednoczone wykorzystują ten ruch, aby budować podziały wśród krajów członkowskich UE. 

 

ZOBACZ: Mniej amerykańskich żołnierzy w Niemczech. NATO zapyta o plany USA

 

Spośród wycofywanych z RFN amerykańskich żołnierzy 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO, w tym do Polski.

 

W ubiegłym tygodniu polska i amerykańska strony doszły do porozumienia w sprawie wspólnej umowy dotyczącej wzmocnienia współpracy w sferze obronności. Niebawem – jak podaje MON – po zakończeniu prac redakcyjnych, planowane jest podpisanie dokumentu. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększyć się ma o co najmniej tysiąc.

pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie