Kosiniak-Kamysz: bojkot zaprzysiężenia prezydenta rodzi kolejny podział społeczny

Polska
Kosiniak-Kamysz: bojkot zaprzysiężenia prezydenta rodzi kolejny podział społeczny
Polsat News
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

Bojkot udziału w czwartkowym zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy przez Zgromadzeniem Narodowym jest niepotrzebny i rodzi kolejny podział społeczny - mówił w programie "Gość Wydarzeń" szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, przesłankami do rezygnacji z udziału w Zgromadzeniu Narodowym mogą być m.in. kwarantanna czy złe samopoczucie.

Zdaniem szefa PSL "bojkot udziału w czwartkowym Zgromadzeniu Narodowym jest niepotrzebny, bo znów rodzi kolejny podział społeczny". Gość Bogdana Rymanowskiego mówił, że udział w zaprzysiężeniu prezydenta "to wyraz szacunku dla wyborców, państwa polskiego i jego ciągłości".

 

"Będę na zaprzysiężeniu"

 

Według Kosiniaka-Kamysza "jedynymi przesłankami do niepójścia na Zgromadzenie Narodowe jest to, że ktoś jest w kwarantannie, w grupie ryzyka, źle się czuje i woli nie ryzykować nie tylko dla siebie, ale także dla innych".

 

ZOBACZ: Jan Śpiewak Rzecznikiem Praw Obywatelskich? Lider ludowców ocenił jego kandydaturę

 

- Będę na zaprzysiężeniu i uważam, że to jest normalne - powiedział szef PSL. - Nie zgadzam się z Andrzejem Dudą w bardzo wielu kwestiach. Uważam, że zmarnował pięć lat (...), ale jako członek Zgromadzenia Narodowego i jako były kandydat na prezydenta będę na zaprzysiężeniu Dudy - zadeklarował.

 

WIDEO: Władysław Kosiniak-Kamysz w programie "Gość Wydarzeń"

  

Lista nieobecności

 

W czwartek Andrzej Duda złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpocznie drugą, pięcioletnią kadencję prezydencką. Prezydent wygłosi orędzie przed ZN i przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Z uwagi na epidemię koronawirusa podczas uroczystości w Sejmie obowiązywać będą szczególne środki ostrożności.

 

ZOBACZ: Trzaskowskiego nie będzie na zaprzysiężeniu Dudy. "Obiecałem dzieciom, że się nimi zajmę"

 

Część posłów opozycji zapowiedziała, że nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Dudy. Nieobecni mają być m.in. szef PO Borys Budka, szef Nowoczesnej Adam Szłapka, przewodnicząca Inicjatywy Polska Barbara Nowacka oraz współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz.

 

Budka napisał na Twitterze, że "w zaprzysiężeniu prezydenta nie wezmą udziału szefowie partii wchodzący w skład KO, jako wyraz sprzeciwu wobec łamania przez (Andrzeja Dudę) Konstytucji RP".

 

Wcześniej o swojej nieobecności na zaprzysiężeniu prezydenta Dudy informowali m.in.: były szef PO Grzegorz Schetyna, obecny wiceszef partii Tomasz Siemoniak oraz posłowie: Mariusz Witczak, Maciej Lasek, Waldy Dzikowski, Michał Szczerba, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Szymon Ziółkowski, Marzena Okła-Drewnowicz i Dariusz Rosati.

pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie