Kontrole maseczek w sklepach. "Policja wspiera Państwową Inspekcję Sanitarną"

Polska
Kontrole maseczek w sklepach. "Policja wspiera Państwową Inspekcję Sanitarną"
Polsat News
Insp. Mariusz Ciarka był gościem Nowego Dnia z Polsat News

Policja wspiera działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która jest podmiotem dominującym. O karach decydują inspektorzy PIS - mówił w Polsat News rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka. W poniedziałek minister zdrowia zapowiedział kontrole klientów i sprzedawców w sklepach.

- W kwestii noszenia maseczek nie ma wymówek. W tym tygodniu rozpoczynamy kontrole w sklepach. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo - mówił w Radiowej "Jedynce" w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

ZOBACZ: Mandaty i pouczenia za brak maseczki. Policja podała dane

 

Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, zapewniał w Polsat News, że z punktu widzenia policji "wiele się nie zmieni". Policja dalej stanowi, jak dodał Ciarka, wsparcie dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

- Wspieramy ze względu na nasze możliwości i środki - powiedział Ciarka.

 

Mandaty za brak maseczek

 

Rzecznik zaznaczył, że kontrole w których uczestniczą policjanci, odbywają się we współpracy z inspektorami sanitarnymi, którzy "są podmiotem dominującym". 

 

ZOBACZ: Zakażenie koronawirusem w pociągu? Ważny jest czas

 

- Te kontrole przeprowadzają głównie inspektorzy sanitarni i to oni podejmują decyzję jak i czy karać - mówił rzecznik dodając, że decyzja o zamknięciu imprezy, należy do inspektorów sanepidu.

 

- Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział w poniedziałek rzecznik Komendy Głównej Policji.

 

Rzecznik KGP przekazał, że od momentu wprowadzenia stanu epidemii tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa policjanci wykonali prawie 2,7 miliona służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie.

 

Brak maseczki brak zakupów 

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" zapowiedział, że "jeszcze w tym miesiącu podmioty prowadzące sklepy, będą miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek. 

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: sklepy nie będą obsługiwać klientów bez maseczek

 

Wyjaśniał także, że podczas posiedzenia rządowego zespołu kryzysowego dyskutowano nad możliwymi ograniczeniami, dotyczącymi m.in wesel, czy impreza masowych.

laf/bas/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie