"Ukoronowanie naszych działań". Błaszczak o wojskach USA w Polsce

Polska
"Ukoronowanie naszych działań". Błaszczak o wojskach USA w Polsce
Polsat News
"Namacalny dowód realizacji polityki prezydentów Polski i USA" - powiedział szef MON

Ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA to ukoronowanie starań o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce - powiedział we wtorek w Krakowie minister obrony Mariusz Błaszczak.

- Dziś potwierdzamy decyzję, która została ogłoszona przez sekretarza obrony Marka Espera w ubiegłym tygodniu o ustanowieniu w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu - powiedział Błaszczak we wtorek w Krakowie, gdzie spotkał się z szefem sztabu Wojsk Lądowych USA gen. Jamesem McConville’em i dowódcą 1. Dywizji Piechoty Johnem Kolasheskim, wyznaczonym na dowódcę reaktywowanego V Korpusu i awansowanym do stopnia generała broni.

 

Szef MON powiedział, że "jest to decyzja, która stanowi ukoronowanie naszych działań związanych ze zwiększeniem obecności wojsk amerykańskich w Polsce - dodał szef MON.

 

"Namacalny dowód"

 

Przypomniał ubiegłoroczne deklaracje prezydentów USA Donalda Trumpa i Polski Andrzeja Dudy, które – jak powiedział – "przesądzają o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce".

 

ZOBACZ: "Zakończyliśmy negocjacje. Wkrótce finalna umowa". Błaszczak o wojskach USA w Polsce

 

"Obecność wysuniętego dowództwa V Korpusu jest namacalnym dowodem realizacji polityki obu prezydentów, której celem jest wzmocnienie relacji polsko-amerykańskich" - podkreślił Błaszczak.

 

Zbliżenie z USA

 

- To wyjątkowy dzień, ogłaszamy aktywację wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA w Polsce, co jeszcze bardziej zbliży nasze siły zbrojne i zapewni lepszą integrację i optymalizację w nadchodzących czasach i dekadach" - powiedziała ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

 

ZOBACZ: "Kłamstwa". Błaszczak o programie Trzaskowskiego w części dotyczącej wojska

 

Jak podkreśliła ambasador, "w tych czasach, które stoją pod znakiem pandemii COVID-19, jesteśmy szczególnie wdzięczni za wszystkie elementy, które wzmacniają bezpieczeństwo i poczucie dobrostanu". Według Mosbacher "relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską nadal się rozwijają, w miarę jak pogłębiamy naszą współpracę wojskową, zarówno tę militarną jak i cywilną".

 

Jak zaznaczyła, "amerykańscy żołnierze są świetnie wyszkoleni, przygotowani do obrony USA i sojuszników NATO, i wschodniej flanki NATO". Ambasador podziękowała żołnierzom polskim i amerykańskim za pracę na rzecz "wspólnej obrony".

 

Korpus o bogatej historii

 

Gen. McConville przekonywał, że Polska i USA są połączone "silną więzią militarną", "sojuszem wypróbowanym w boju, który jest coraz silniejszy".

 

ZOBACZ: Konfederacja chce uznania Mosbacher za osobę niepożądaną w Polsce

 

Mówiąc o reaktywacji amerykańskiego V Korpusu Wojsk Lądowych ocenił, że umiejscowienie wysuniętego dowództwa tego korpusu w Polsce jest "faktem historycznym".

 

Podkreślił też, że jest to korpus o bogatej historii, który służył w Europie m.in. w obu wojnach światowych, ale też podczas zimnej wojny oraz konfliktów w Kosowie, a także służył w Afganistanie i w Iraku.

 

- Nasze stanowisko dowodzenia w Polsce wzmacnia nasze relacje wojskowe i pozwala prowadzić dowodzenie i kontrolę sił operacyjnych w całej Europie. Razem dzięki temu wzmocnimy interoperacyjność, współpracę w zakresie bezpieczeństwa oraz efektywność zaangażowania strategicznego - podkreślił gen. Jamesem McConville

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie