Najwyższa w historii cena za uncję złota

Biznes
Najwyższa w historii cena za uncję złota
Pxfuel
Według prognozy banku inwestycyjnego Goldman Sachs z 28 lipca w ciągu roku cena złota wzrośnie do 2,3 tys. dolarów za uncję

Cena za uncję złota osiągnęła we wtorek nowy rekord, przekraczając po raz pierwszy symboliczną granicę 2000 dolarów. Z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa cena złota wzrosła w tym roku o ponad jedną trzecią - informuje agencja Reutera.

Gwałtowny wzrost ceny żółtego kruszcu napędzany jest przekonaniem, że zachowa on swoją wartość lepiej niż inne aktywa w czasie, kiedy pandemia powoduje straty w niemal wszystkich sektorach gospodarki.

 

ZOBACZ: Bardzo drogie złoto i srebro. To nie koniec wzrostu cen

 

Reuters zaznacza również, że wartość amerykańskich obligacji skarbowych spadła do rekordowo niskiego poziomu, zwiększając atrakcyjność bezpiecznego - z punktu widzenia inwestorów - złota. Dodatkowo, osłabienie się dolara sprawiło, że złoto jest tańsze dla kupujących dysponujących innymi walutami.

 

Prognozy: 2,3 tys. dolarów za uncję w ciągu roku

 

Według prognozy banku inwestycyjnego Goldman Sachs z 28 lipca w ciągu roku cena złota wzrośnie do 2,3 tys. dolarów za uncję.

 

Jako główną przyczynę wzrostu popytu na ten metal Goldman Sachs wskazuje na sytuację ekonomiczną w Stanach Zjednoczonych, w tym rosnące ryzyko inflacyjne w przyszłości.

 

"Od dawna utrzymujemy, że złoto jest walutą ostatniej szansy, szczególnie w środowisku takim jak obecne, w którym rządy deprecjonują swoje waluty fiducjarne i obniżają realne stopy procentowe do najniższych w historii" - napisali analitycy banku.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie