Korea Płn. nie rezygnuje z broni jądrowej. Ujawniono tajny raport ONZ

Świat
Korea Płn. nie rezygnuje z broni jądrowej. Ujawniono tajny raport ONZ
U.S. Department of State/Public Domain
Korea Płn. ma pracować nad miniaturyzacją głowic

Korea Płn. najprawdopodobniej wciąż kontynuuje prace nad budową swego potencjału nuklearnego - wynika z poufnego raportu ONZ, z którym w poniedziałek zapoznała się agencja Reuters. Do takich wniosków doszły struktury wywiadowcze wielu krajów - wskazano w nim.

"Głównym celem jest teraz zakończenie prac nad miniaturyzacją głowic nuklearnych, by dostosować je do pocisków balistycznych, jakimi dysponuje Korea Płn." - twierdzą autorzy raportu.

 

ZOBACZ: Kim Dzong Un: Korea Północna obroniła się przed epidemią koronawirusa

 

Raport został przedstawiony 15 członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek.

 

Według ekspertów z kilku różnych krajów, które nie zostały wymienione w raporcie z nazwy, sześć prób jądrowych wydatnie przyczyniło się do przygotowania takiej zminiaturyzowanej wersji głowic. Ostatni z tych testów - przypomina Reuters - był przeprowadzony we wrześniu 2017 r.

 

Cysterny na ciekły azot

 

Zadaniem autorów raportu było zbadanie czy i w jakim zakresie są przestrzegane sankcje, jakie Rada Bezpieczeństwa nałożyła na KRLD w związku z programem nuklearnym komunistycznego państwa.

 

O tym, że Korea Płn. nie wyrzekła się swych ambicji jądrowych świadczy też analiza komercyjnych zdjęć satelitarnych północnokoreańskiego ośrodka nuklearnego w Jongbjon z ostatniego roku, jaką przeprowadził amerykański think tank 38 North. Sugeruje ona, że w dalszym ciągu prowadzona tam jest działalność związana ze wzbogacaniem uranu – wskazali jego eksperci.

 

W ośrodku wzbogacania uranu regularnie pojawiały się wyspecjalizowane wagony kolejowe, a okazjonalnie również obiekty przypominające cysterny na ciekły azot, co sugeruje, że prowadzone było wzbogacanie – napisano w sprawozdaniu opublikowanym na stronie internetowej think tanku.

 

Denuklearyzacja za zniesienie sankcji

 

Grupa zwraca również uwagę na prace budowlane prowadzone wokół terenu kwatery głównej badań i administracji ośrodka.

 

Nie ma jednak dowodów świadczących o pracy 5-megawatowego reaktora nuklearnego, z którego w przeszłości reżim Korei Płn. czerpał pluton klasy wojskowej – twierdzi południowokoreańska agencja Yonhap.

 

ZOBACZ: Korea Płn. wysadziła w powietrze biuro łącznikowe z Koreą Płd. Grozi wysłaniem wojska

 

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wielokrotnie wyrażał skłonność do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Negocjacje w tej sprawie pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem utknęły jednak w martwym punkcie po szczycie z udziałem Kima i prezydenta USA Donalda Trumpa w stolicy Wietnamu Hanoi w lutym 2019 roku.

 

Korea Północna proponowała tam częściową denuklearyzację, w tym likwidację zakładów produkcji materiałów jądrowych w rejonie Jongbjon, w zamian za zniesienie większości nałożonych na nią sankcji gospodarczych. Strona amerykańska nie zgodziła się na to, domagając się pełnej, bezwarunkowej denuklearyzacji.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie