Wybudzono ze śpiączki chłopca ranionego nożem przez matkę

Polska
Wybudzono ze śpiączki chłopca ranionego nożem przez matkę
Polsat News
1,5-roczny chłopiec został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej

Półtoraroczny chłopczyk, raniony w miniony piątek nożem w szyję, został w poniedziałek wybudzony ze śpiączki farmakologicznej, w której był od czasu operacji ratującej życie. Dziecko oddycha samodzielnie. Lekarze liczą, że jego stan będzie się stopniowo poprawiał.

40-letnia matka chłopca, która - jak ustaliła prokuratura - podcięła mu gardło, w sobotę usłyszała zarzut usiłowania zabójstwa i została aresztowana na trzy miesiące. W areszcie przejdzie m.in. badania psychiatryczne.

 

Dziecko jest leczone w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach. - Chłopczyk w dalszym ciągu przebywa na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Został już wybudzony ze śpiączki farmakologicznej. Lekarze określają jego stan jako poważny, ale stabilny; rokowania lekarzy są ostrożne - powiedział w poniedziałek rzecznik szpitala Wojciech Gumułka.

 

Przedstawiciele GCZD poskreślają, że to, iż dziecko żyje, jest zasługą zaangażowania i profesjonalizmu wielu osób z różnych służb i instytucji.

 

ZOBACZ: Chłopiec raniony nożem w szyję. Sąd podjął decyzję ws. matki dziecka

 

- Wielkie wyrazy uznania należą się m.in. strażakom i ratownikom, udzielającym chłopczykowi pomocy na miejscu zdarzenia, ratownikom Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy transportowali dziecko do szpitala, a także lekarzom, ratownikom, statystyczkom i całemu pozostałemu personelowi Szpitalnego Oddziału Ratunkowego GCZD, którzy zajęli się pacjentem bezpośrednio po wylądowaniu śmigłowca - podkreślił rzecznik.

 

Wśród tych, którzy uratowali życie chłopczyka, wymienił także pracowników szpitalnego laboratorium, którzy błyskawicznie wykonali niezbędne badania, oraz interdyscyplinarny zespół, który przeprowadził operację ratującą dziecku życie - w jego składzie byli chirurdzy dziecięcy, anestezjolog, kardiochirurg, laryngolog, instrumentariuszki i pielęgniarki anestezjologiczne.

 

"Nie potrafiła wyjaśnić"

 

- Wszyscy oni znakomicie się spisali. Nie zawiodły też wypracowane wcześniej procedury Centrum Urazowego dla Dzieci, dzięki którym pacjent w ciągu 10 minut od wylądowania śmigłowa trafił na blok operacyjny - podkreślił Gumułka.

 

W sobotę 40-letnia matka chłopca została przesłuchana w katowickiej prokuraturze okręgowej i usłyszała zarzut usiłowania zabójstwa. Podczas trwającego kilka godzin przesłuchania, nie kwestionowała ustalonego przez śledczych przebiegu wydarzeń, ale nie potrafiła wyjaśnić, dlaczego raniła synka nożem. - W swoich wyjaśnieniach nie podała racjonalnych powodów wskazujących na motyw, na pobudki swojego zachowania - relacjonowała rzeczniczka katowickiej prokuratury prok. Marta Zawada-Dybek.

 

ZOBACZ: Dziecko w śpiączce po zranieniu nożem. Matka przyznała się do winy

 

Jeszcze przed sobotnim przesłuchaniem śledczy m.in. przesłuchali świadków (w tym matkę i brata podejrzanej, z którymi kobieta i jej dziecko dotąd mieszkali) oraz gromadzili materiał dowodowy – zabezpieczono nóż, którym matka raniła dziecko. Zasięgnięto też opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej i przestudiowano dokumentację medyczną z leczenia chłopca. Trafił on do szpitala z poważnymi, zagrażającymi życiu ranami szyi - najgłębsza z nich naruszała mięśnie i naczynia krwionośne.

 

Decydując o aresztowaniu kobiety na trzy miesiące sąd wziął pod uwagę zagrożenie wysoką karą oraz obawę matactwa. Za usiłowanie zabójstwa grozi od 8 do 25 lat więzienia lub dożywocie.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie