Podział woj. mazowieckiego. Co o tym pomyśle sądzą Polacy?

Polska
Podział woj. mazowieckiego. Co o tym pomyśle sądzą Polacy?
Pixabay/1209
56,6 proc. ankietowanych jest przeciwnych pomysłowi podziału Mazowsza

Temat podziału Mazowsza i wyodrębnienia Warszawy wrócił po wygranych przez Andrzeja Dudę wyborach prezydenckich. Jak wynika jednak z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla "Rzeczpospolitej", 56,6 proc. ankietowanych jest przeciwnych temu pomysłowi.

Jak informował "Dziennik Gazeta Prawna", na jesieni mogą nas czekać kolejne wybory, gdyż z nieoficjalnych ustaleń wynika, że PiS bardzo śpieszy się z zapowiadanym już wcześniej wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Nowe województwo objęłoby obecną Warszawę plus przylegające do niej powiaty. 

 

Politycy PiS - w tym szef KPRM Michał Dworczyk - potwierdzają, że prace nad podziałem Mazowsza trwają. 

 

Według informacji "DGP, rozważane są dwie podstawowe wersje. Wersja "miękka" zakłada wyodrębnienie z Mazowsza stołecznego obszaru metropolitalnego - stolicę i dziewięciu sąsiadujących powiatów. Funkcjonowałyby równocześnie rada miasta i rada metropolitalna, która byłaby równorzędna z sejmikiem województwa. Wówczas przed tą pierwszą radą Rafał Trzaskowski występowałby jako prezydent miasta, a przed drugą jako marszałek dla Warszawy i powiatów okalających.

 

ZOBACZ: Ponowne wybory władz Warszawy? Możliwe scenariusze ws. podziału Mazowsza

 

Wersja "twarda" ma zakładać stworzenie 17. województwa. Wówczas jesienią miałyby odbyć się wybory do obu sejmików – warszawskiego i mazowieckiego. Powołany byłby też nowy wojewoda i wszystkie niezbędne instytucje. "W najbardziej radykalnym rozwiązaniu był nawet pomysł ponownych wyborów władz Warszawy" - twierdzi "DGP".

 

Co czwarty ankietowany nie ma zdania

 

Poparcie dla pomysłu podziału Mazowsza nie jest jednak duże - wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla "Rzeczpospolitej". Na pytanie "czy Pani/Pana zdaniem Warszawa i otaczające ją powiaty powinny zostać wydzielone z Mazowsza i utworzyć odrębne województwo?" negatywnej odpowiedzi udzieliło 56,6 proc. ankietowanych.

 

16,9 proc. jest za podziałem woj. mazowieckiego. Zdania w tej sprawie nie ma 26,5 proc. ankietowanych.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 28-29 lipca. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. 

zdr/ rp.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie