500 plus w formie bonu cyfrowego? Minister rodziny komentuje

Biznes
500 plus w formie bonu cyfrowego? Minister rodziny komentuje
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
"Od początku uruchomienia programu pozostawiamy rodzinom decyzje, jak mają wydawać świadczenie wychowawcze"

Nie ma planów wypłacania świadczeń 500 plus w formie bonu cyfrowego; to rodziny wiedzą najlepiej, na co przeznaczyć świadczenie i jakie potrzeby ich dzieci są najbardziej pilne - podkreśliła w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w piątkowym wywiadzie dla money.pl pytana była o możliwość wypłacania świadczeń w formie bonu. Dopytywana, czy taką formę można w dalszej perspektywie wykorzystać do programów takich jak 500 plus czy wyprawki, odparła, że jest to droga, którą rząd chce podążać.

 

ZOBACZ: Od dziś można aktywować bon turystyczny

 

Zapytana o to Marlena Maląg podkreśliła, że nie ma planów wypłacania świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus w formie bonu cyfrowego.

 

"Niczego nie narzucamy"

 

Zaznaczyła również, że w jej ministerstwie nie trwają żadne prace nad takim rozwiązaniem. - Świadczenie wychowawcze nadal będzie wypłacane rodzinom w formie pieniężnej - powiedziała Maląg. I dodała, że rodziny mogą być spokojne, ponieważ rząd niczego nie zmienia.

 

- Od początku uruchomienia programu pozostawiamy rodzinom decyzje, jak mają wydawać świadczenie wychowawcze. Podkreślamy autonomię rodzin, niczego nie narzucamy - wskazała minister. I dodała, że "to rodziny wiedzą najlepiej, na co przeznaczyć świadczenie, jakie potrzeby ich dzieci są najbardziej pilne".

 

Emilewicz w piątkowym wywiadzie nawiązywała do bonu turystycznego. - Za sprawą tego, że jest to ta blockchainowa płatność, numeryczna, my jesteśmy pewni, że te środki rzeczywiście trafią do branży turystycznej, posłużą rzeczywiście wypoczynkowi rodzinnemu, wypoczynkowi dzieci i młodzieży. Więc tutaj realizacja innych świadczeń w ten sposób daje także gwarancję, że to, co ustawodawca zaplanował, w istocie zostanie zrealizowane - wyjaśniła.

 

Szydło: nie idźmy tą drogą

 

- Tak, potwierdzam, będziemy chcieli przechodzić w jak największą liczbę realizacji kolejnych świadczeń właśnie w taki sposób - powiedziała wicepremier. Zaznaczyła jednak, że to, które świadczenia zostaną objęte cyfryzacją, będzie przedmiotem ustaleń. Zapowiedziała, że kwestie te ma omówić wraz z prezes ZUS Gertrudą Uścińską pod koniec sierpnia.

 

ZOBACZ: Bon turystyczny. Od kiedy można składać wnioski?

 

Na ten fragment wywiadu, który opublikowano pod tytułem "500+ też w formie bonu. Emilewicz: tą drogą chcemy iść", zareagowała była premier, europosłanka PiS Beata Szydło. "Program #Rodzina500plus w postaci »bonów« to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą!" - napisała na Twitterze.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie