Jego fałszywe dokumenty "ocaliły setki, a nawet tysiące żyć". Pomnik "Agatona" w Warszawie

Polska
Jego fałszywe dokumenty "ocaliły setki, a nawet tysiące żyć". Pomnik "Agatona" w Warszawie
PAP/Marcin Obara
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas uroczystości odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego ps. Agaton, architekta i Powstańca Warszawskiego u zbiegu ulic Karowej i Browarnej w Warszawie.

Pomnik upamiętniający powstańca warszawskiego, architekta Stanisława Jankowskiego ps. Agaton odsłonięto w niedzielę na warszawskim Powiślu. - Był specjalistą najwyższej próby, a jego profesjonalizm ocalił setki żyć - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pomnik "Agatona" został uroczyście odsłonięty w niedzielę u zbiegu ulic Karowej i Browarnej. Podczas uroczystości złożono wieńce w imieniu najwyższych władz państwowych. W odsłonięciu pomnika uczestniczyli m.in. wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Gosiewska i Małgorzata Kidawa-Błońska, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

 

Agaton "wyjątkowy i nietuzinkowy"

 

Jak podkreślił w swoim przemówieniu prezydent stolicy, Stanisław Jankowski był osobą wyjątkową i nietuzinkową. - Każdy z okresów jego życia zasługiwałby na upamiętnienie w Warszawie i na kartach historii Polski. To pokazuje, jak to złożona i nietuzinkowa postać - powiedział Trzaskowski.

 

Podkreślił, że w życiorysie Jankowskiego widać też "jak nieprawdopodobnie zorganizowane było państwo podziemne w czasie II wojny światowej". - Ten odcinek funkcjonowania państwa polskiego, za który odpowiadał Stanisław Jankowski, czyli zadbanie o to, żeby wszyscy mieli dokumenty, żeby wywieść władze okupacyjne w pole, pokazują, jak dobrze potrafimy być zorganizowani - zaznaczył polityk.

 

Prezydent stolicy zwrócił też uwagę na profesjonalizm Stanisława Jankowskiego przy produkcji dokumentów, którymi posługiwali się powstańcy. Jego zdaniem "Agaton" był specjalistą najwyższej próby, a jego profesjonalizm ocalił setki, a nawet tysiące żyć.

 

Uczestniczył w odbudowie stolicy

 

Stanisław Jankowski "Agaton" był oficerem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Podczas walk dowodził plutonem "Agaton". Walczył m.in. na Woli, Starym Mieście i Żoliborzu. Po upadku powstania dostał się do niewoli.

 

Z kolei po wojnie ukończył studium urbanistyczne w Londynie, skąd w 1946 r. wrócił do Polski. Pracował jako architekt przy odbudowie Warszawy. Uczestniczył też w procesie odbudowy wielu zagranicznych miast. Został uhonorowany licznymi odznaczeniami w tym Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

 

Zmarł 5 marca 2002 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w stolicy.

 

WIDEO - Odsłonięcie pomnika "Agatona" w Warszawie

  

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie