Akrobacje w powietrzu. Piloci w hołdzie powstańcom namalowali dwie Polski Walczące

Polska
Akrobacje w powietrzu. Piloci w hołdzie powstańcom namalowali dwie Polski Walczące
PAP/Radek Pietruszka
Upamiętnienie "Godziny W", nad placem Zamkowym w Warszawie

W hołdzie powstańcom warszawskim piloci z Orlen Grupy Akrobacyjnej Żelazny namalowali na nadwiślańskim niebie dwie kotwice - symbole Polski Walczącej - poinformował w sobotę prezes grupy płk. Krzysztof "Szopa" Szopiński.

Szopiński wyjaśnił, że pokaz z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odbył się z inicjatywy prezesa Orlenu Daniela Obajtka. - Wraz z Orlenem chcieliśmy oddać hołd powstańcom warszawskim - podkreślił.

 

Pokaz odbył się nad Wisłą nad Mostem Poniatowskiego. O godz. 17 - poinformował Szopiński - cztery samoloty narysowały za pomocą parafiny dwie kotwice - znaki Polski Walczącej. Potem piloci wykonali przelot nad Wisłą.

 

ZOBACZ: Tłumy w centrum stolicy. Ruszył marsz pod hasłem "niemieckie zbrodnie nierozliczone"

 

Za sterami maszyn siedzieli - prowadzący Wojciech Krupa, lewoskrzydłowy Paweł Antkowiak, prawoskrzydłowy Wojciech Muszyński oraz zamykający Piotr Haberland.

 

PAP/Radek Pietruszka

 

Lecieli z szybkością 300 km/h

 

Szopiński wyjaśnił, że malowanie kotwic rozpoczęło się z wysokości ok. 1200 metrów, a zakończyło na ok. 600 metrach. W czasie pikowania samoloty rozpędziły się do około 300 km/h.

 

WIDEO: fragment pokazu w wykonaniu pilotów z Orlen Grupy Akrobacyjnej Żelazny

  

 

Grupa Akrobacyjna Żelazny jest największą i najdłużej działającą cywilną grupą akrobacyjną w historii polskiego lotnictwa. Jej historia sięga końca lat 90. i rozpoczyna się w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej w Przylepie koło Zielonej Góry. Jej inicjatorami byli prezes AZL Andrzej Kraszewski, dyrektor AZL Lech Marchelewski, pilot cywilny – akrobata Sebastian Chrząszcz i wojskowy pilot-oblatywacz oraz akrobata Wojciech Krupa. Oficjalne treningi grupa rozpoczęła w sezonie lotniczym 2000 roku.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie