Prezydent i premier oddali hołd Powstańcom Warszawskim

Polska
Prezydent i premier oddali hołd Powstańcom Warszawskim
PAP/Mateusz Marek
Po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z powstańcami

W piątek prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie.

Kwiaty pod Pomnikiem złożyli także: prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

 

Po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z powstańcami.

 

1 sierpnia przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Premier odwiedził cmentarz w Wierszach

 

W piątek szef rządu - jak informowała KPRM - odwiedził także cmentarz w Wierszach, by wspólnie z harcerzami uporządkować groby żołnierzy Grupy AK "Kampinos".

 

"Polegli na polu chwały, ale na wieczność pozostaną w naszej pamięci. 54 żołnierzy Zgrupowania Armii Krajowej »Kampinos«, którzy zginęli w czasie walk z Niemcami, spoczywa na cmentarzu w Wierszach pod Warszawą" - napisał później na Facebooku premier.

 

Jak dodał we wpisie, tuż po wojnie cmentarz został zniszczony i zbezczeszczony przez komunistyczne bojówki. Dopiero po latach - dodał - doprowadzono go do porządku. "Dziś jak nigdy należy chronić i dbać o miejsca pamięci, dając przykład kolejnym pokoleniom" - podkreślił premier.

 

 

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

 

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie