Gwałtowny wzrost zakażeń w Indiach. Ponad 55 tys. przypadków w ciągu doby

Świat
Gwałtowny wzrost zakażeń w Indiach. Ponad 55 tys. przypadków w ciągu doby
PAP/EPA/SANJEEV GUPTA
Indie z 1,6 mln zdiagnozowanych przypadków są obecnie trzecim krajem na świecie pod względem liczby zakażeń

Rekordowy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem stwierdzono w piątek w Indiach. W ciągu ostatniej doby odnotowano 55 079 infekcji i łączny bilans zwiększył się do 1,6 mln. Pomimo ciągłego wzrostu zakażeń rząd postanowił znieść nocną godzinę policyjną obowiązującą od końca marca.

Resort zdrowia poinformował też o kolejnych 779 ofiarach śmiertelnych, co oznacza, że dotąd w Indiach na Covid-19 zmarło 35 747 osób. Ponad milion chorych wyzdrowiało, w związku z czym wskaźnik wyzdrowień wynosi 64 proc.

 

Godzina policyjna obowiązująca w nocy zostanie zniesiona w najbliższy weekend, a siłownie i ośrodki ćwiczenia jogi zostaną ponownie otwarte 5 sierpnia - podało indyjskie MSW.

 

Hotele w Delhi ponownie otwarte

 

Rząd zniósł również międzystanowe ograniczenia w ruchu osób i towarów - podaje agencja AP. Hotele w stolicy Indii Delhi zostaną ponownie otwarte, ponieważ nie będą już służyć jako miejsca kwarantanny.

 

Tymczasem metro, kina, baseny, parki rozrywki, bary, teatry, sale widowiskowe i inne miejsca spotkań towarzyskich pozostaną zamknięte do 31 sierpnia.

 

ZOBACZ: Indie: dziennikarze krytykowali rządowy plan walki z epidemią. Zostali aresztowani

 

Borykająca się z problemami indyjska gospodarka dodatkowo została poważnie dotknięta skutkami pandemii. Miliony ludzi musiały powrócić do domów na wieś z powodu utraty pracy w miastach oraz głodu podczas izolacji sanitarnej, co wywołało bezprecedensowy kryzys humanitarny. Łagodzenie restrykcji ma pomóc w ratowaniu gospodarki, ale grozi dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa. 

 

Liczba zakażeń rośnie w zatrważającym tempie od tygodnia

 

W czwartek liczba zakażeń wykrytych w ciągu doby po raz pierwszy przekroczyła w Indiach 50 tys. Kolejny rekord, powyżej 55 tys. przypadków, padł już następnego dnia. 

 

Rekordowe dobowe bilanse przekraczały 45 tys. od ubiegłego czwartku, wcześniej utrzymując się na poziomie około 30 tys. od połowy lipca. 17 lipca łączna liczba wykrytych zakażeń przekroczyła pierwszy milion i w ciągu zaledwie dwóch tygodni zbliżyła się do kolejnego.

 

Indie z 1,6 mln zdiagnozowanych przypadków są obecnie trzecim krajem na świecie pod względem liczby zakażeń - wyprzedzają je tylko Stany Zjednoczone (4,6 mln) i Brazylia (2,6 mln).

 

Z kolei pod względem liczby ofiar śmiertelnych epidemii Indie plasują się aktualnie na piątym miejscu za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Meksykiem i Wielką Brytanią. 

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie