Emilewicz z "dobrymi wiadomościami dla branży turystycznej". Powstanie fundusz gwarancyjny

Polska
Emilewicz z "dobrymi wiadomościami dla branży turystycznej". Powstanie fundusz gwarancyjny
PAP/Rafał Guz
Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz o pomocy dla branży turystycznej

- Powstanie specjalny fundusz gwarancyjny, który pokryje zwrot pieniędzy klientom za imprezy turystyczne, które nie doszły do skutku z powodu pandemii koronawirusa  - poinformowała w piątek wicepremier Jadwiga Emilewicz.

- Wypracowaliśmy rozwiązanie, mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będziemy mieli dobre wiadomości dla branży (turystycznej - red.) - powiedziała w piątek dziennikarzom Emilewicz, pytana o wcześniejsze zapowiedzi stworzenia sytemu wsparcia dla branży turystyki wyjazdowej w związku z COVID-19.

 

"Branża jest gotowa"

 

Wyjaśniła, że pomoc polegałaby na stworzeniu "funduszu gwarancyjnego, który posłuży na wypłatę tych zapłaconych, przedpłaconych świadczeń". Chodzi o zarezerwowane i opłacone imprezy turystyczne, które nie doszły do skutku w związku z pandemią koronawirusa.

 

ZOBACZ: Ile z powodu koronawirusa straciła światowa turystyka?

 

- Branża jest gotowa na powołanie takiego nowego, specjalnego funduszu - klęskowego - który służyłby na wypłaty. To nasze pomostowe, covidowe rozwiązanie ma być takim przedmurzem do trwałego rozwiązania systemowego - powiedziała wicepremier i minister rozwoju.

 

Dodała, że zostanie to uregulowane ustawą, a w jej tworzenie zaangażowany jest premier Mateusz Morawiecki.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie