W tym kraju nawet 10-latki trafiają do więzienia. Karę odbywa niemal 600 dzieci

Świat
W tym kraju nawet 10-latki trafiają do więzienia. Karę odbywa niemal 600 dzieci
Pixabay
Australia należy do państw, w którym wiek karalności jest najniższy.

Niemal 600 dzieci w wieku 10-13 lat w Australii przebywa obecnie za kratami, z czego dwie trzecie to dzieci aborygeńskie. Jak na razie nie powiodła się podjęta przez aktywistów próba podwyższenia do 14 lat minimalnego wieku karalności za przestępstwa. Rozpatrzenie tego wniosku Rada Prokuratorów Generalnych przeniosła na przyszły rok.

Rada oświadczyła przy tym, że potrzebuje czasu na wypracowanie systemu alternatywnego wobec więzienia. Tak więc jeszcze przynajmniej przez rok dzieci od 10. do 13. roku życia będą mogły być osadzane za kratami.

 

Australia należy do państw, w którym wiek karalności jest najniższy. Tylko w Indiach, Mjanmie i Tajlandii można karać więzieniem od siódmego roku życia. Z kolei w Kongu, Nigerii i 35 stanach USA w ogóle nie przewidziano w prawie wieku minimalnego.

 

ZOBACZ: Skazani na czytanie. Więzienna średnia to 50 książek na rok

 

Według australijskiej sekcji Amnesty International, obecnie w więzieniach tego kraju przebywa niemal 600 dzieci w wieku 10-13 lat. Dwie trzecie z nich to Aborygeni. Sprawa nabiera wydźwięku rasowego. Organizacja Change the Record, zajmująca się opieką prawną i zdrowotną nad rdzennymi mieszkańcami Australii informuje, że w niektórych miejscach kraju dzieci aborygeńskie trafiają za kraty 43 razy częściej niż ich nieaborygeńscy rówieśnicy.

 

Również Jezuicka Służba Społeczna apelowała o natychmiastowe podwyższenie wieku karalności, podkreślając, że więzienie dzieci w wieku szkolnym wykracza poza jakiekolwiek standardy praw człowieka i jest sprzeczne z wiedzą medyczną na temat rozwoju młodego człowieka.

pgo/ KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie