Superresort obejmujący 4 ministerstwa? Nieoficjalne informacje o rekonstrukcji rządu

Polska
Superresort obejmujący 4 ministerstwa? Nieoficjalne informacje o rekonstrukcji rządu
PAP/Mateusz Marek
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński

Wśród rekonstrukcyjnych scenariuszy jest powołanie nowego resortu. Miałby on obejmować aż cztery obecne ministerstwa: edukacji, nauki, kultury i sportu - informuje RMF FM. Z informacji radia wynika, że na czele superresortu miałby stanąć Piotr Gliński.

"Na razie to tylko plan, ostateczna decyzja nie zapadła, bo w rządzie są wątpliwości, czy można efektywnie zarządzać aż w tylu sprawach" - informuje RMF FM. 

 

Wcześniej RMF FM podawało, że jednym z kandydatów na stanowisko szefa MSZ jest Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej. Jego miejsce mógłby zająć któryś z wiceministrów spraw zagranicznych: Szymon Szynkowski vel Sęk lub Paweł Jabłoński. 

 

Pojawiają się nowe nazwiska

 

Resortem spraw zagranicznych chcieliby - według informacji radia - kierować były wiceszef spraw zagranicznych Jan Dziedziczak oraz europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Szansę na to są jednak niewielkie - twierdzi RMF FM.

 

ZOBACZ: Ministrów mniej o połowę? Dyskusje o rekonstrukcji rządu

 

Po raz kolejny przy okazji rekonstrukcji rządu pojawia się także nazwisko Krzysztofa Szczerskiego, szefa gabinetu politycznego prezydenta. W jego przypadku RMF FM wskazuje na niechęć premiera Mateusza Morawieckiego w związku ze "sporymi ambicjami politycznymi" Szczerskiego.

 

"Według wizji PiS szef polskiej dyplomacji ma stać w politycznym cieniu, bo sprawami europejskimi zajmuje się premier, a transatlantyckimi prezydent. Szef MSZ bardziej ma się skupić na administrowaniu, niż kreowaniu polityki zagranicznej" - twierdzi radio.

 

Szumowski odejdzie z rządu?

 

Według nieoficjalnych ustaleń RMF FM, z rządu chce odejść także minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ma być on jednak namawiany przez premiera do tego, aby pozostać na czele resortu zdrowia.

 

W ubiegły piątek premier Morawiecki zasugerował w programie "Gość Wydarzeń", że minister Szumowski pozostanie na stanowisku. - Nie mam wobec ministra innych planów, jestem wdzięczny za to, że tak wspaniale bronił Polaków przed koronawirusem, za właściwe, odważne decyzje - zaznaczył .

 

msl/ RMF FM, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie