Koronawirus w lotnictwie. Zakażenia w ULC i PLL LOT

Polska
Koronawirus w lotnictwie. Zakażenia w ULC i PLL LOT
Flickr/Janusz Jakubowski/CC BY-SA 2.0/Zdj. ilustracyjne
Zakażenie wykryto u kilku pracowników PLL LOT

Zakażenia koronawirusem wykryto w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i Polskich Liniach Lotniczych LOT. Jak zapewniono, pracownicy nie mieli kontaktu z pasażerami, a wszystkie osoby, które mogły spotkać się z zakażonymi, zostały umieszczone w kwarantannie.

"Obowiązujące w PLL LOT procedury pozwoliły na wczesne wykrycie zakażenia COVID-19 u kilku pracowników biurowych. W tym przechodzących chorobę bezobjawowo. Osoby te zostały objęte opieką medyczną, a wszyscy pracownicy siedziby spółki zostali profilaktycznie skierowani na badania przesiewowe" - napisano w komunikacie przewoźnika.

 

Dodano, że dezynfekcji poddano cały biurowiec LOT-u, a wiele osób kontynuuje pracę w sposób zdalny.

 

ZOBACZ: Uratowano setkę migrantów z tonącego pontonu. Większość ma koronawirusa

 

Osobom pracującym stacjonarnie, podobnie, jak od początku pandemii udostępniane są środki ochrony osobistej oraz stworzone zostały warunki pracy umożliwiające zachowanie dystansu społecznego.

 

Jak informuje LOT, regularnym badaniom poddawani są też członkowie personelu latającego, co pozwala na utrzymanie bezpieczeństwa na pokładach samolotów przewoźnika. W ich przypadku częstotliwość wykonywania testów uzależniona jest m.in. od stopnia zagrożenia czy kierunków z jakich wykonywane były rejsy.

 

Koronawirus w ULC

 

Koronawirusa potwierdzono także u pracownika Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Odwołano spotkania zewnętrzne, a praca odbywa się teraz zdalnie.

 

ZOBACZ: Epidemia koronawirusa. Najwyższy dobowy bilans zgonów w USA od połowy maja

 

"ULC jest w stałym kontakcie ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi i postępuje zgodnie z ich zaleceniami. Osoby, które miały kontakt z zakażonym pracownikiem zostały objęte opieką sanitarną i poddane testom, które nie wykazały wyników dodatnich" - poinformował urząd w komunikacie.

 

Jak dodano, "wdrożono wszystkie procedury mające na celu zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa Klientów i pracowników ULC. Zaplanowane wcześniej egzaminy odbędą się normalnie z zachowaniem, tak jak dotychczas, reżimu sanitarnego".

 

Rzecznik prasowy lotniska Chopina Piotr Rudzki poinformował polsatnews.pl, że wśród pracowników lotniska nie wykryto żadnego zakażenia.

 

ZOBACZ: Ile z powodu koronawirusa straciła światowa turystyka?

 

Jak poinformowała polsatnews.pl Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, "w okresie od dnia 01.06.2020 r. do dzisiaj, otrzymaliśmy informację o 3 potwierdzonych przypadkach zakażenia COVID-19 wśród pracowników lotniska".

 

"Dwa przypadki dotyczyły pracowników linii lotniczej PLL LOT, trzeci przypadek dotyczył osoby pracującej na lotnisku w Warszawie" - podała Eryka Łydka, Kierownik Sekcji Epidemiologii.

 

Jak podało radio RDC, może chodzić o mechanika spółki LOT AMS. Rzecznik lotniska poinformował nas jednak, że zakażenie u takiego pracownika wykryto ok. dwa miesiące temu.

 

"Zgodnie z obowiązującymi procedurami w przypadku otrzymania informacji o potwierdzonym przypadku COVID-19, przesyłamy informację wraz z danymi kontaktowymi takiej osoby do powiatowego inspektora sanitarnego ze względu na miejsce zamieszkania/przebywania osoby zakażonej, który zgodnie ze swoją właściwością miejscową prowadzi całe dochodzenie epidemiologiczne" - oświadczyła GSSE.

 

Po przerwie spowodowanej pandemią, loty w Polsce wznowiono w połowie czerwca.

 

We wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów ws. zakazów w ruchu lotniczym. Wchodzi w życie w środę 29 lipca i obowiązuje do 11 sierpnia. Poprzednie rozporządzenie wygasa we wtorek.

 

Dokąd można polecieć?

 

Nowe rozporządzenie - tak, jak wygasający akt prawny - zezwala na połączenia lotnicze z państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Szwajcarią, państwami Unii Europejskiej z wyjątkiem Szwecji, Portugalii oraz dodanego do tej listy Luksemburga.

 

Z listy krajów, do których można było dotychczas latać zniknęła Czarnogóra. Lista ta zawiera więc Gruzję, Japonię, Kanadę, Albanię, Koreę Płd. i Ukrainę.

 

ZOBACZ: Psy są w stanie wyczuć koronawirusa. "Skuteczność na poziomie 94 proc."

 

Zakazy lotów zniesiono w stosunku do Algierii, Maroka, Tajlandii, Nowej Zelandii, Białorusi, Rwandy, Tunezji, Turcji, Urugwaju i Australii.

prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie