"Księstewka PO". Wiceminister mówi o reformie samorządów

Polska
"Księstewka PO". Wiceminister mówi o reformie samorządów
Polsat News
Janusz Kowalski w "Graffiti"

- Jestem zwolennikiem reformy samorządów, zwiększenia kontroli nad finansami samorządu terytorialnego. Dzisiaj niestety widać po tych dużych miastach, że są takimi udzielnymi księstewkami PO - powiedział w "Graffiti" wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.

Pytany o plany Zjednoczonej Prawicy na najbliższe lata, Kowalski odpowiedział: "trzeba realizować ambitny plan reform, dotyczący przede wszystkim wymiaru sprawiedliwości, być może innych obszarów".

 

- Jestem zwolennikiem reformy samorządów, zwiększenia kontroli nad finansami samorządu terytorialnego. Dzisiaj niestety widać po tych dużych miastach, że są takimi udzielnymi księstewkami PO. Rafał Trzaskowski zamiast zajmować się sprawami lokalnymi, zajmuje się polityką zagraniczną, jeździ sobie po innych stolicach, jeździ do Brukseli, skarży na Polskę. Na to nie może być zgody - mówił Kowalski.

 

ZOBACZ: "Atak na samorządy". Budka o planach podziału województwa

 

- Ja jestem zwolennikiem tego, żeby nie rozbijać unitarności polskiego państwa. Jeśli platformerscy prezydenci jeżdżą do Brukseli i żądają wbrew stanowisku polskiego rządu, wbrew racji stanu aby środki unijne były przydzielane im bezpośrednio, to mamy do czynienia z anarchią, bo samorządy są częścią polskiego państwa - mówił Kowalski.

 

Dopytywany o jakie reformy mu chodzi, odpowiedział: "reforma regionalnych izb obrachunkowych, wzmocnienie nadzoru nad wydawaniem pieniędzy". - M.in. po to, żeby pieniądze z UE nie były wydawane w Warszawie na ideologię LGBT - dodał.

 

WIDEO: zobacz rozmowę z wiceministrem

  

 

"Polska oazą wolności"

 

Wiceminister jest przekonany, że Polska wypowie konwencję stambulską. - Decyzję podejmuje minister rodziny, która kilka tygodni temu powiedziała, że konwencję wypowiemy. Słowa konstytucyjnego ministra nas obowiązują - stwierdził Kowalski.

 

- Będziemy zawsze bronić godności osoby ludzkiej, wolności ludzi do wypowiadania się. Nie będzie żadnej dyskryminacji żadnej osoby ze względu na kolor skóry, wyznanie czy preferencje seksualne, ale czym innym jest afirmacja i narzucanie - mówił wiceminister.

 

- Kłopot z wolnością ma Unia Europejska i wiele państw zachodnich, które opanowała ideologia LGBT i skrajnie lewackie myślenie. Polska jest oazą wolności i tu każdy ma prawo wypowiadania się - podkreślił.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska odrzuciła polskie projekty. Powodem "strefy wolne od LGBT"

 

- Wczoraj wydarzyła się bardzo zła rzecz. Agendy unijne nie przydzieliły polskim samorządom, które bronią polskiej rodziny, pieniędzy. Ze względów ideologicznych Unia Europejska chce polskim samorządom zabierać pieniądze - powiedział Kowalski. - Nie ma zgody na to, żeby jakiekolwiek ideologiczne aspekty komisarzy, którym płacimy grube pieniądze na ich pensje, decydowały, że nie dostaniemy pieniędzy - dodał.

 

Pytany przez Tomasza Machałę, jakich działań w związku z tym oczekuje, wiceminister odpowiedział: "oczekuję m.in. wsparcia Rafała Trzaskowskiego, który deklarował współdziałanie z samorządami". - Komisja Europejska uderza w samorządy, bo bronią polskiej rodziny - mówił Kowalski.

 

"Walka z polską tradycją"

 

- Oczekujemy od MSZ i osób odpowiedzialnych za politykę zagraniczną w zakresie UE zdecydowanej reakcji na tą próbę odbierania pieniędzy Polsce. Nie ma zgody na to, żeby urzędnicy brukselscy ze względu na swoje lewackie podejście odbierali Polsce pieniądze - tłumaczył.

 

- Duża część polskich elit chce ustawiać się w kursie brukselskim i myśli, że będziemy przez to ładnie wyglądać. Jestem zwolennikiem bronienia polskiego porządku konstytucyjnego. Konwencja stambulska zachęca do walki z polską tradycją. To jest absolutnie nieakceptowalne - mówił Kowalski.

 

ZOBACZ: "Lewicowe narzędzie do wprowadzania terroru w szkołach". Wiceminister o konwencji stambulskiej

 

Jak dodał, "zgadzamy się, że same cele konwencji - kwestie walki z przemocą - są jak najbardziej zasadne, ale my to na poziomie krajowym realizujemy".

 

- Jestem przekonany, że Zjednoczona Prawica wypowie konwencję. Nie robiąc tego odwrócilibyśmy się od milionów naszych wyborców - powiedział.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie