Wyłudzenia VAT w resorcie finansów? Sprawa w prokuraturze

Polska
Wyłudzenia VAT w resorcie finansów? Sprawa w prokuraturze
Polsat News
Wyłudzenia VAT w resorcie finansów? Sprawdzi to prokuratura

Wysocy funkcjonariusze Ministerstwa Finansów, którzy wyjeżdżali na zagraniczne misje, mieli wyłudzać VAT. Prokuratura uruchomiła postępowanie sprawdzające - ujawnia wtorkowa "Rzeczpospolita".

Według "Rzeczpospolitej", "sprawa dotyczy czterech wysokiej rangi funkcjonariuszy pracujących w służbie celno-skarbowej, którzy z racji wykonywanej profesji są powołani do tropienia nadużyć podatników". "Byli oddelegowywani na misje na Ukrainę i do Mołdawii. Domniemane wyłudzenie podatku miało związek z ich podróżami zagranicznymi do tych krajów w ramach procedury »zwrotu VAT dla podróżnych«, czyli tax free. Z tego przywileju mogą korzystać wyłącznie »osoby fizyczne nieposiadające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej«" - pisze dziennik.

 

Celnik miał odmówić podbicia stempla

 

Jak dodaje, "funkcjonariusze celno-skarbowi, którzy byli oddelegowani na misje zagraniczne, lecz stałe miejsce zamieszkania mieli w Polsce, kupowali w kraju elektronikę, a podczas wyjazdu za granicę zgłaszali, że chcą zwrotu podatku VAT, i odbierali go". "Sprawa wyszła na jaw, bo jeden z lotniskowych celników miał odmówić podbicia stempla »tax free«" - wyjaśniono w artykule.

 

ZOBACZ: Rodzina wyłudzająca VAT zatrzymana przez ABW

 

Poinformowano też, że "proceder, który bada warszawska prokuratura, trwał latami, co najmniej od 2012 r.". "Doniesienie liczy blisko 200 stron, a złożyło je Biuro Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów powołane do tropienia przestępstw i nadużyć w Krajowej Administracji Skarbowej" - czytamy.

 

Gazeta informuje, że sprawa została zarejestrowana w prokuraturze 9 lipca i jest na etapie postępowania sprawdzającego.

 

"Zagraniczne misje nadzorowali kolejni szefowie Służby Celnej. Najpierw Jacek Kapica w rządach PO-PSL, a następnie Marian Banaś w czasach PiS. Banaś pełnił formalny nadzór też później, już jako szef Krajowej Administracji Skarbowej, którym był do sierpnia 2019 r." - podaje "Rz".

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie