Białoruś: w Mińsku zatrzymano kilkunastu dziennikarzy

Świat
Białoruś: w Mińsku zatrzymano kilkunastu dziennikarzy
Pixabay/twitter/Biełsat po polsku
Obrońcy praw człowieka z centrum Wiasna podali, że zatrzymano ponad 10 dziennikarzy, a także inne osoby, które stały przed budynkiem

Milicja w Mińsku zatrzymała we wtorek współpracowników telewizji Biełsat oraz reporterów portalu TUT.by i rosyjskiej agencji TASS – poinformowało Radio Swaboda. Do zatrzymań doszło przed budynkiem Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego. Obrońcy praw człowieka z centrum Wiasna podali, że zatrzymano ponad 10 dziennikarzy.

Na swoim portalu telewizja Biełsat informuje o zatrzymaniu sześciu osób, w tym reporterek Kaciaryny Andrejewej i Haliny Abakunczyk. Swaboda przekazała, że zatrzymano także reporterkę TUT.by Alenę Tałkaczową i dziennikarza agencji BiełaPAN, a także fotoreporterkę TASS Natalię Fiedosienko.

 

Zatrzymano ponad 10 dziennikarzy

 

Obrońcy praw człowieka z centrum Wiasna podali, że zatrzymano ponad 10 dziennikarzy, a także inne osoby, które stały przed budynkiem.

 

Funkcjonariusze – jak poinformowała niezależna internetowa "Nasza Niwa" - zakomunikowali, że zabierają dziennikarzy na posterunek, by sprawdzić ich dokumenty akredytacyjne.

 

ZOBACZ: Białoruś ma nowego premiera. Dzień po zdymisjonowaniu poprzedniego

 

Według Wiasny i niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy reporterzy zostali wypuszczeni po kontroli dokumentów.

 

 

Zamierzali prowadzić transmisję online

 

Jak informuje Radio Swaboda, reporterzy zamierzali prowadzić transmisję online. Wcześniej koordynatorka sztabu wyborczego przebywającego w areszcie Wiktara Babaryki zapowiedziała, że we wtorek uda się do siedziby KGB z wnioskiem o zmianę środka zapobiegawczego dla byłego szefa Biełhazprambanku. Kalesnikawa złożyła stosowne dokumenty – podało Radio Swaboda.

 

Babaryka, który starał się o prawo startu w wyborach prezydenckich, ale nie został zarejestrowany, przebywa w areszcie KGB w związku z zarzutami machinacji finansowych na dużą skalę.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie