Rośnie liczba utonięć. W lipcu więcej ofiar niż w czerwcu

Polska
Rośnie liczba utonięć. W lipcu więcej ofiar niż w czerwcu
Polsat News
Tylko w miniony weekend utonęło 17 osób.

Liczba utonięć w lipcu przewyższa już czerwcowe statystyki. Tylko w ostatni weekend życie w wodzie straciło 17 osób, w tym 9-letnia dziewczynka. Przyczynami tragedii niezmiennie są brawura i alkohol.

W ostatni weekend lipca utonęło 17 osób. Łącznie w pierwszym miesiącu wakacji z tego powodu zmarło 71 osób. To więcej niż przez cały czerwiec - wtedy ofiar było 60.

 

Na jeziorze Dargin na Mazurach życie pod wodą stracił 18-letni Szkot. Razem ze znajomymi miał zejść z łodzi i popływać z dala od brzegu.

 

ZOBACZ: Odnaleziono ciało 18-latka ze Szkocji. Żeglował z grupą znajomych na jeziorze Dargin

 

Jak mówił aspirant Rafał Jackowski z olsztyńskiej policji: "w pewnym momencie jeden z mężczyzn zaczął tonąć. Kiedy pozostałym osobom nie udało się go uratować, wezwano służby ratunkowe".

 

Dodał, że wedle policyjnych ustaleń, przed tragedią pływała tam grupa znajomych "w wieku od 18-22 lat". Ciało nastolatka po kilku godzinach odnaleźli nurkowie.

 

Tragedia w Szczecinie

 

Po szczecińskim Jeziorze Dąbie w niedzielę motorówką pływało czworo dorosłych i czworo dzieci. W pewnym momencie łódź przewróciła się.

 

ZOBACZ: Nie żyje 9-latka uwięziona w przewróconej łodzi. Wypadek na jeziorze

 

- Funkcjonariusze podjęli próbę odwrócenia przewróconej łódki, jednak bezskutecznie - relacjonowała młodsza aspirant Ewelina Gryszpan ze szczecińskiej policji.

 

W kabinie w łodzi utknęła dziewczynka. Policjanci zanurkowali i wydobyli na ląd nieprzytomną już 9-latkę - wyjaśniała Gryszpan. Mimo długiej reanimacji dziecko zmarło.

 

ZOBACZ: Śledztwo w sprawie wypadku na jeziorze Dąbie. Zatrzymano jedną osobę

 

- Ona znajdowała się tam w kamizelce i to utrudniło jej wyjście z tej pułapki - tłumaczył Przemysław Janusz z WOPR w Szczecinie. W tej sprawie sternik najprawdopodobniej odpowie za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

 

Śmierć w Warszawie

 

W niedzielę w Jeziorku Czerniakowskim na warszawskim Mokotowie zauważono ludzkie zwłoki.

 

ZOBACZ: Dwóch mężczyzn utonęło w Jeziorku Czerniakowskim

 

- Policjanci zostali poinformowani przez przypadkowego przechodnia o tym, że w Jeziorku Czerniakowskim najprawdopodobniej "pływają" ludzkie zwłoki - powiedział podkomisarz Rafał Retmaniak ze stołecznej policji. Okazało się, że to ciała dwóch mężczyzn. Do wody weszli prawdopodobnie w nocy z soboty na niedzielę.

 

Czarna seria

 

Zwłoki mężczyzny wyłowiono także w niedzielę z Narwi w okolicy wsi Jednaczewo na Podlasiu. Także z Narwi przy plaży w Łomży znaleziono kolejnego mężczyznę. Mimo reanimacji, zmarł.

 

WIDEO: W ostatni weekend lipca utonęło 17 osób

  

Zdaniem funkcjonariuszy zgłoszeń o utonięciu w weekend przybywa. Przyczynami są często brawura i alkohol.

 

ZOBACZ: Ośmioro dzieci utonęło w rzece

 

- Przy takich upałach jak wczoraj jedno piwo może zadziałać na nas, jak byśmy wypili co najmniej trzy - wyjaśniła podkomisarz Kinga Czerwińska z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie. 

 

Od początku kwietnia życie w wodzie straciło 196 osób, przez cały miniony rok było 456 ofiar.

laf/ac/ polastnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie