Finalne testy szczepionki na COVID-19. Stany Zjednoczone rozpoczynają testy na ludziach

Świat
Finalne testy szczepionki na COVID-19. Stany Zjednoczone rozpoczynają testy na ludziach
Reuters
Amerykańska firma Moderna wkracza w finalna wersję badań nad szczepionką na koronawirusa.

Końcowe testy mające ocenić skuteczność szczepionki na COVID-19 rozpocznie amerykańska firma Moderna - poinformowało w poniedziałek kierownictwo firmy. Wybrani zdrowi kandydaci zostaną zaszczepieni i przebadani, czy preparat będzie w stanie zapobiegać zakażeniu koronawirusem.

Informację o rozpoczęciu końcowych testów przekazała firma Moderna. Finalny etap polegać będzie na zaszczepieniu przygotowanym preparatem zdrowych dorosłych osób, które nie chorowały wcześniej na  COVID-19.

 

Ostatni etap przygotowania szczepionki

 

Wybranych ma zostać około 30 tys. osób, które poddane zostaną badaniom. Po zaszczepieniu sprawdzana będzie skuteczność nowego remedium na wirusa. Lekarze sprawdzą, jak reagują organizmy osób, które otrzymały szczepionkę.

 

ZOBACZ: Pandemia koronawirusa najgorszym kryzysem zdrowotnym w historii WHO

 

Kluczowe jest sprawdzenie, czy preparat zapobiegnie zakażeniu i czy uzyskana odporność będzie trwała.

 

Naukowcy muszą zweryfikować także, czy szczepionka jest bezpieczna dla ludzi oraz czy nie będzie powodować powikłań. W badaniach chodzi m.in. o upewnienie się, że nowy środek nie będzie przeciwskuteczny.

 

Wielkie nadzieje na zdrowie

 

- Wejście w posiadanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki, która byłaby dostępna jeszcze pod końcem 2020 roku, jest celem rozciągniętym w czasie, ale jest dla Ameryki celem właściwym - powiedział Francis Collins, dyrektor Narodowych Instytutów Zdrowia, amerykańskiej instytucji rządowej, zajmującej się badaniami biomedycznymi.

 

ZOBACZ: Koronawirus na weselu. Zakażona panna młoda i goście

 

Wchodząca w zaawansowane badania Moderna twierdzi z kolei, że będzie w stanie wyprodukować i dostarczyć 500 milionów sztuk szczepionki jeszcze w tym roku i prawdopodobnie około biliona w pierwszych miesiącach 2021.

 

 

Moderna jest jedną z pierwszych firm, która będzie testować swoje preparaty w tak zaawansowanym stadium i na taką skalę. Firma została wybrana przez rząd federalny i otrzymała dofinansowanie na intensyfikację badań.

 

Przeciwciała we wcześniejszych testach

 

W minionym miesiącu firma Moderna opublikowała wyniki wcześniejszego testu na mniejszej grupie osób. Wśród ochotników, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki zanotowano wysoka liczbę przeciwciał zwalczających COVID-19.

 

ZOBACZ: Trzech mieszkańców z koronawirusem. Ewakuowano 80 tys. osób

 

Badanie pokazało także, że u uczestników eksperymentu liczba przeciwciał była średnio większa niż u osób, które same pokonały koronawirusa.

 

Badanie, które będzie teraz prowadzić Moderna polegać będzie, według informacji Reutersa, na podziale ochotników na dwie grupy.

 

ZOBACZ: Zmarł noworodek zakażony koronawirusem w okresie prenatalnym

 

Jedna grupa otrzyma dwie dawki testowanego preparatu, a druga dwie dawki niewpływających na organizm soli fizjologicznych, tzw. placebo. Uczestnicy badania nie będą poinformowani do jakich grup zostali przydzieleni.

 

Antidotum szukają już prawie wszyscy

 

Moderna nie jest jedyną firmą szukającą skutecznego leku na koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, a także na świecie. Poszukiwania działającego i bezpiecznego preparatu prowadzi jednocześnie, będąc na różnych etapach, ponad 150 podmiotów medycznych.

 

ZOBACZ: Donosowa szczepionka na koronawirusa. Pierwsze testy wypadły obiecująco

 

23 z tych podmiotów, wedle doniesień agencji Reutersa, są na zaawansowanym etapie i planują przeprowadzać badania na ludziach.

 

Amerykańska Moderna i brytyjski koncern AstraZeneca Plc są liderami w tym wyścigu. AstraZeneca poinformowała w zeszłym tygodniu, że jej badania zmierzają ku końcowi i że będzie w stanie produkować preparat już od września.

laf/hlk/ Reuters, AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie