Zmarł noworodek zakażony koronawirusem w okresie prenatalnym

Świat
Zmarł noworodek zakażony koronawirusem w okresie prenatalnym
Zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ bubblebinu
Z szacunków naukowców wynika, że dotychczas na całym świecie urodziło się 10 dzieci zakażonych koronawirusem

W podlizbońskim szpitalu Amadora-Sintra zmarło niemowlę, które w okresie prenatalnym zostało zakażone koronawirusem. Zgon dziecka stwierdzono podczas porodu - poinformował w sobotę tygodnik "Expresso".

Opisany przez stołeczną gazetę przypadek miał miejsce w czerwcu i dotyczył drugiego na terenie Portugalii przypadku zakażenia w okresie prenatalnym.

 

Według aktu zgonu urodzone w 8. miesiącu ciąży dziecko zmarło wskutek Covid-19. Potwierdziły to już badania zespołu lekarskiego.

 

Ekipa medyczna ze szpitala Amadora-Sintra wyjaśniła, że matka niemowlęcia była zakażona wirusem SARS-CoV-2, ale nie występowały u niej objawy typowe dla tej choroby, takie jak kaszel i gorączka.

 

W lipcu urodziła się dziewczynka z silnymi objawami

 

"Expresso" przypomniał, że na początku lipca w lizbońskim szpitalu Franciszka Ksawerego urodziła się dziewczynka z silnymi objawami Covid-19. Poród nastąpił na początku 8. miesiąca ciąży. Według lekarzy prawdopodobną przyczyną przedwczesnego porodu była właśnie infekcja.

 

ZOBACZ: Ponad 580 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły kolejne osoby

 

Z szacunków naukowców z lizbońskiego zespołu Akademickiego Ośrodka Szpitalnego Północnej Lizbony (CHULN) wynika, że dotychczas na całym świecie urodziło się 10 dzieci zakażonych koronawirusem.

 

Szef ekipy badawczej CHULN Diogo Campos poinformował, że zakażenie w okresie prenatalnym zdarza się niezwykle rzadko, a zdecydowana większość zainfekowanych matek nie ma żadnych objawów Covid-19.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie