Chiny przejęły budynek konsulatu USA w Chengdu

Świat
Chiny przejęły budynek konsulatu USA w Chengdu
PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI
Ostatnie wydarzenia dodatkowo pogorszyły i tak już napięte stosunki amerykańsko-chińskie

O godz. 10:00 czasu lokalnego (03.00 czasu polskiego) w poniedziałek Chiny "wzięły w posiadanie" konsulat USA w Chengdu, trzy dni po ogłoszeniu jego zamknięcia - poinformowało chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Rząd chiński polecił w piątek zamknięcie tej placówki dyplomatycznej w ramach retorsji za zamknięcie i przejęcie przez władze amerykańskie konsulatu chińskiego w Houston.

 

Wcześniej w poniedziałek oficjalna chińska telewizja CCTV pokazała zdjęcie flagi amerykańskiej na terenie konsulatu.

 

ZOBACZ: Chiny zapowiadają odwet za działania USA w sprawie Hongkongu

 

Według komunikatu chińskiego MSZ "niektórzy pracownicy konsulatu USA w Chengdu... przekroczyli swoje uprawnienia ingerując w wewnętrzne sprawy Chin i narazili na szwank bezpieczeństwo i interesy Chin".

 

Weszli do konsulatu

 

W ub. piątek agenci amerykańskich służb weszli do zamkniętego konsulatu chińskiego w Houston. Według doniesień mediów amerykańskich, przedstawiciele służb mieli dostać się do budynku tylnymi drzwiami, korzystając z pomocy ślusarza.

 

Pekin zaprotestował przeciwko temu wtargnięciu i zapowiedział "stosowną i konieczną odpowiedź". W sobotę chińskie MSZ opublikowało komunikat stwierdzający, że budynek konsulatu w Houston jest "własnością narodu chińskiego" a wejście do niego "stanowi naruszenie prawa międzynarodowego".

 

Ostatnie wydarzenia dodatkowo pogorszyły i tak już napięte stosunki amerykańsko-chińskie. Sprawy sporne między Waszyngtonem i Pekinem dotyczą przede wszystkim handlu, ale także kwestii Hong Kongu, źródeł pandemii koronawirusa oraz wzrastającej aktywności militarnej Pekinu.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie